Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rembrandt i Tycjan w Zamku

Elżbieta PODOLSKA
W Poznaniu zobaczymy być może także dzieło Rubensa ,,Św. Piotr’’.
W Poznaniu zobaczymy być może także dzieło Rubensa ,,Św. Piotr’’.
Wczoraj prezydent Poznania, Ryszard Grobelny i Bogdan Szelepin z ramienia Fundacji Barbary Piaseckiej Johnson poinformowali o tym, że prawdopodobnie już w maju przyszłego roku wspaniała kolekcja dzieł sztuki zawiśnie na ...

Wczoraj prezydent Poznania, Ryszard Grobelny i Bogdan Szelepin z ramienia Fundacji Barbary Piaseckiej Johnson poinformowali o tym, że prawdopodobnie już w maju przyszłego roku wspaniała kolekcja dzieł sztuki zawiśnie na II piętrze CK Zamek. Został już podpisany list intencyjny, niebawem dojdzie do podpisania umowy. Kolekcję dostaniemy na 20 lat z możliwością przedłużenia.

Rozmowy o tym, że właśnie Poznań ma dostać w depozyt bezcenną kolekcję Fundacji Barbary Piaseckiej Johnson trwały już kilka lat. Półtora roku temu pierwsze dzieła, czyli 7 gobelinów przyjechało do poznańskiego Muzeum Narodowego, gdzie do tej pory spoczywają w magazynach. Poznań dałby pomieszczenia, natomiast Fundacja ubezpieczyłaby kolekcję.

Zawisną na Zamku

Teraz okazało się, że dzieła te zawisną w salach Zamku Cesarskiego, gdzie całe II piętro zostanie przeznaczone na sale ekspozycyjne. Dzisiaj Zarząd Miasta rozpoczyna rozmowy na temat pieniędzy z budżetu, które mogłyby zostać przeznaczone na remont zamkowych powierzchni. Trzeba tam dokonać niezbędnych prac adaptacyjnych dotyczących: wystroju, oświetlenia, klimatyzacji, instalacji przeciwpożarowej i alarmowej. Nie znane są jeszcze koszty całej inwestycji.

Godna oprawa

Dzięki depozytowi Poznań miałby prawdopodobnie najlepsze zbiory muzealne w kraju. W kolekcji Barbary Piaseckiej Johnson znajdują się dzieła takich mistrzów jak Rembrandt, Velazquez, Tycjan, Botticeli

- Pani Barbarze Piaseckiej zależy na tym, żeby oprócz woli władz, była także akceptacja społeczeństwa - powiedział dr Bogdan Szelepin, przedstawiciel Fundacji. - Zależy jej także na tym, aby ekspozycji towarzyszyła działalność edukacyjna, np. powstała biblioteka, gdzie przechowywane byłyby białe kruki, szkoła języków obcych, szczególnie włoskiego. Instytucje, które miałby odpowiednią rangę.

Poszukiwanie korzeni

- Dlaczego Poznań dostąpił takiego zaszczytu? Każdy poszukuje swoich korzeni - twierdzi prof. Czesław Janicki. - A rodzice pani Piaseckiej byli poznaniakami, ojciec był powstańcem wielkopolskim.

Kolekcja, która trafi do Zamku


  • ok. 40 obrazów olejnych na płótnie i drewnie pędzla m.in. Rembrandta, Caravaggia, Lucasa Cranacha, Fra Angelico, Ribery, Velazqueza, Bronzina, Giorgione, Tycjana, Carracciego, Vermeera, Zurbarana, Lorraina
  • ok. 50 rysunków takich mistrzów, jak Leonardo da Vinci, Botticelli, Mantegna, Guido Reni, Guerciano, Lorrain, Tiepolo
  • ok. 15 rzeźb w brązie i marmurze z okresu renesansu, baroku i empire, które wyszły spod dłuta m.in. Lombarda, Giambolognii, Susiniego, Ferdinanda i Pietra Tacca, Algardiego, Pigalla, Pajou, Bandinellego
  • 8 arrasów z XVI i XVII wieku
  • 2 gobeliny z XVII wieku
  • zbiór zabytkowych mebli z XVI, XVII, XVIII i początków XIX wieku
  • W skład depozytu wchodziłyby również elementy wyposażenia dodatkowego, tj. zabytkowe boazerie i marmury oraz dzieła zdobnicze takie jak srebra, porcelana, żyrandole, świeczniki, które mają stanowić oprawę kolekcji, a także księgozbiór z dziedziny historii sztuki.



Prof. Konstanty Kalinowski

były dyrektor Muzeum Narodowego, dzięki któremu kolekcja trafi do Poznania:

- Kolekcja Barbary Piaseckiej Johnson miała początkowo zawisnąć w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Stawałem na głowie, żeby te zbiory trafiły właśnie do nas, nawet uzgodnione były pomieszczenia, ale po moim odejściu Muzeum przestało być tym zainteresowane. Dlatego trzeba było szybko znaleźć inne miejsce, inaczej kolekcja znalazłaby się w innym polskim mieście. Pani Piasecka zaakceptowała już pomieszczenia. Były także inne propozycje, ale Zamek wydaje nam się najlepszą. Czas majowego otwarcia jest jak najbardziej realny - wszystko teraz zależeć będzie tylko i wyłącznie od pieniędzy.
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto