Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba żebrzących dzieci na ulicach Poznania

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
W ciągu kilku ostatnich dni policja ujawniła 20 osób zajmujących się żebractwem, z czego 9 stanowiły osoby nieletnie. Problem żebrzących dzieci narasta w Poznaniu z każdym rokiem.

W tym roku w Poznaniu ruszyła kampania społeczna „Żebractwo to wybór a nie konieczność”. Samo zjawisko żebractwa dotyczy coraz częściej dzieci. Aby temu przeciwdziałać policjanci wraz z pracownikami socjalnymi uruchomili projekt „Powrót z ulicy”, którego celem jest pomoc osobom nieletnim, które dopuszczają się żebractwa lub są do niego zmuszane. W jego ramach policjanci przeszli szkolenia z zakresu postępowania z małoletnimi dopuszczającymi się żebractwa, a także jak rozpoznać zjawisko handlu ludźmi.

W 2008 r. na terenie Poznania policjanci, specjaliści ds. nieletnich oraz dzielnicowi z komisariatów policji ujawnili aż 44 dzieci w wieku 9 – 17 lat narodowości polskiej dopuszczających się wielokrotnie zachowań żebraczych (w tym 35 chłopców i 9 dziewczynek).

Najczęstsze formy żebrania przez nieletnich to mycie szyb pojazdom, sprzedaż kwiatów i pocztówek, zaczepianie przechodniów z prośbą o przekazanie kilku groszy, a także „zajmowanie” miejsc parkingowych oraz „pilnowanie aut” na parkingu.      

Podobne rozpoznanie zjawiska przedstawiła Fundacja SIC prowadząca badania ankietowe wśród żebrzących dzieci. W raporcie z 2008 r. pt. „Zjawisko żebractwa w Poznaniu – diagnoza na rzecz wsparcia” autorzy przebadali 49 dzieci żebrzących, w tym 42 chłopców i 7 dziewczynek w wieku od 11 – 18 roku życia.

Z raportu wynika niepokojący fakt, iż dzieci te z procederu żebractwa uczyniły sobie stały sposób dochodu. Połowa z nich nie wie, w jaki inny sposób mogłaby zarobić pieniądze, jeszcze więcej nie wie, co chciałaby robić w przyszłości, a inni nie chcieliby zrezygnować z żebractwa, podając jako powód uzyskiwany dochód oraz szybki i łatwy sposób zarabiania (o tym, ile zarabiają "zawodowi" żebracy pisaliśmy w artykule Żebractwo to naprawdę dobry biznes).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto