MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sen poznańskich bibliofili się ziści

AnnaWalczak
AnnaWalczak
Od czasów zaboru pruskiego do dziś Biblioteka Raczyńskich jest miejscem czytelniczego skupienia dla młodzieży, naukowców i działaczy narodowych. Przyszedł czas na jej rozbudowę!

"Od zawsze" każdy miał dostęp do obszernego księgozbioru ufundowanego przez założyciela biblioteki, Edwarda Raczyńskiego, i zbudowanego w 1829 roku. Biblioteka do dziś spełnia swoją podstawową funkcję: jest ważnym ośrodkiem informacji naukowej. W jej zbiorach znajdziemy rękopisy Norwida, dzieła Mickiewicza, Kopernika, J.U. Niemcewicza i książki wydawane przez najważniejsze oficyny.

Rozbudowę czas zacząć

- Biblioteka Raczyńskich jest jedną z najważniejszych bibliotek w Polsce - mówi dyrektor Wojciech Spaleniak. - Niestety marna sytuacja lokalowa zahamowała jej rozwój i modernizację.

Rzeczywiście niewiele jest miejsca dla tak obszernego zbioru woluminów. Zaledwie w dwóch budynkach, przy ul. Św. Marcin oraz przy placu Wolności, znajduje się aż 400 tys. książek. W związku z tym, że nowych książek przybywa w zastraszającym tempie (10 tys. rocznie), przyszedł czas na zrealizowanie planu przebudowy i rozbudowy biblioteki.

Pozwolenie na budowę już za miesiąc

- Właściwie już tylko krok dzieli nas od planowanej rozbudowy obiektu - mówi Spaleniak. – Mamy już zatwierdzony projekt, uzyskaliśmy wszelkie wymagane zgody.

Biblioteka Raczyńskich dzięki przebudowie uzyska odpowiadającą jej potrzebom powierzchnię i nowoczesną infrastrukturę. W praktyce przełoży się to na właściwe warunki przechowywania zbiorów i wzrost efektywności obsługi czytelników.

Architekci, którzy są autorami zwycięskiego projektu, podeszli do sprawy z dużym zaangażowaniem. - Nie będzie to zwykły budynek użytkowy - zapewnia Jerzy Szczepanik-Dzikowski, jeden z architektów pracowni JEMS z Warszawy. – Będzie stanowił nośnik emocji związanych z odkrywaniem tajemnic zawartych w książkach. Obcowanie z nimi jest czymś niezwykłym i pozwala odkryć niesamowity świat w nich zawarty.

Majstersztyk architektoniczny Efektem wyjątkowego podejścia do przebudowy ważnej placówki jest projekt gmachu, jakiego nie powstydziłyby się najznakomitsze biblioteki świata.

- To będzie inna forma biblioteki - mówi Szczepanik-Dzikowski. – Obiekt będzie służył temu, by można obcować z książką w komfortowych warunkach. W sześciokondygnacyjnym gmachu będą mieścić się Klub Związków Twórczych, kawiarnia, księgarnia, galeria sztuki oraz biblioteka dziecięca.

Otwarty plan przestrzeni wewnętrznej, czyli bezsłupowe rozwiązanie dla wnętrza, pozwoli ukazać starą fasadę biblioteki. Z jej wnętrza będzie można wyjrzeć wprost na ulicę Marcinkowskiego. Nowy gmach nie będzie dominował nad istniejącym - ma tworzyć z nim całość. Elementy fasady, istniejąca attyka i ozdobna kondygnacja pierwszego piętra obecnego budynku zostaną skopiowane w konstrukcji nowej części biblioteki, ale nie będzie to tylko imitacja. Nowy budynek ma być nowoczesnym odpowiednikiem istniejącej historycznej fasady biblioteki.

Projekt obiektu o powierzchni całkowitej ponad 11,5 tys. m kwadratowych oraz kubaturze ponad 44,5 tys. m sześciennych realizowany będzie na działkach przy placu Wolności 19 i al. Marcinkowskiego 22/23 w latach 2009-2011.

Zobacz prezentację planu przebudowy BR, przygotowaną przez bibliotekę!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto