Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szef kuchni hotelu Sheraton poleca: szparagi w szynce - na ciepło!

Redakcja
Sezon szparagowy w pełni - więc przedstawiamy Wam kolejny ...
Sezon szparagowy w pełni - więc przedstawiamy Wam kolejny ... Radek Rakowski
Sezon szparagowy w pełni - więc przedstawiamy Wam kolejny przepis z kuchni hotelu Sheraton - tym razem na szparagi w szynce szwarcwaldzkiej.

Szparagi w szynce zazwyczaj kojarzą się nam z niezbyt sympatycznym daniem podawanym na zimno w galarecie. Bardzo często zamiast świeżych szparagów używane są do tego dania konserwowe, a wędlina, którą zawinięto warzywa tylko z nazwy przypomina szynkę.

Dlatego dziś przedstawiamy Wam przepis na szparagi w szynce przygotowane w zupełnie inny sposób - bo na ciepło.

Przepis podaje Wojciech Świątek, zastępca szefa kuchni poznańskiego hotelu Sheraton.

Będzie to danie mocno wyraziste w smaku, w którym delikatne szparagi w połączeniu z wyraźną w smaku szynką i ostrym sosem orzechowym wywołują dość ciekawe doznania.

To ekskluzywna przystawka, prosta do wykonania w domu.

Szparagi w szynce szwarcwaldzkiej z tajskim sosom orzechowym

Składniki

Na 4 porcje
0,5 kg szparagi białe
0,1 kg szynka szwarcwaldzka (po 2 plastry na porcję)
cukier, sól do gotowania szparagów

Sos:
0,2l mleko kokosowe
0,1 l śmietana do gotowania
0,07 orzechy ziemne (mało słone)
0,01 imbir świeży
1 szt. trawy cytrynowej świeżej
0,005 tajskiego chilli (może być sambal z tajskiego chilli)
0,05 cukier

Jak kupować szparagi? Staramy się żeby nie były bardzo grube - grubości palca lub cieńsze. Powinny także być sprężyste. Szparag nie powinien dać się zgiąć, tylko się złamać.

Szparagi białe - inaczej niż w przypadku zielonych - obieramy do samej główki, po całej długości. Oczywiście wcześniej obcinamy końcówki. Musimy pamiętać, że im niżej, tym szparag ma grubszą skórę.

Szparagi białe gotujemy tak samo jak zielone - w bardzo słonej i bardzo słodkiej wodzie. Z tym, że średnio dwa razy dłużej - między 5 a 10 minut, w zależności od grubości. Oczywiście, w grę wchodzą także nasze upodobania. Jeden woli szparagi bardziej miękkie, inny bardziej twarde. Ale musimy pamiętać, że najsmaczniejszy szparag powinien być chrupiący.

Po ugotowaniu szparagi chłodzimy w wodzie z lodem.



Na jedną porcję bierzemy trzy szparagi i owijamy w dwa bardzo cienkie plastry szynki szwarcwaldzkiej.



Będziemy je piekli w mocno rozgrzanym piekarniku - w okolicach 200 stopni w piekarnikach z termoobiegiem - przez około 4-5 minut.


Ale przed pieczeniem przygotowujemy tajski sos orzechowy na mleku kokosowym. Orzechy ziemne powinny być zmielone. Cukier rozpuszczamy w wodzie przygotowując w ten sposób syrop i redukujemy go na słabym ogniu. Tajowie używają częściej cukru trzcinowego, my na nasze potrzeby użyjemy normalnego białego cukru.

Sos powinien być mocno ostry i dość wyraźnie słodki.

Mleko kokosowe gotujemy, dodajemy śmietany. Najlepiej jeśli jest to stosunek jedna trzecie śmietany, dwie trzecie mleka kokosowego.



Ze świeżej trawy cytrynowej zdejmujemy wierzchnią warstwę i odcinamy w ciemniejszym miejscu. Trawa cytrynowa daje fantastyczny zapach, jest doskonała so sosów i wywarów, marynat i mięs. Kroimy ją bardzo drobno. Im drobniej jest posiekana tym łatwiej ją potem zgryźć.


Wrzucamy ją do naszego mleka kokosowego i śmietany, dodajemy również świeżego, posiekanego imbiru oraz tajskiego chilli. Można użyć na przykład pasty sambal. Tajskie chilli jest jednym z najostrzejszych na świecie. Jeśli ktoś ma świeże chilli to oczywiście może go użyć.

Trzeba uważać przy krojeniu, żeby potem przez przypadek nie dotknąć wrażliwych miejsc na ciele - oczu, nosa.


Gdy już mamy naszą podstawę do sosu dodajemy orzechy. Dodajemy je stopniowo, ponieważ one dopiero po chwili zagęszczają sos i jeśli dodamy za dużo na początku to będziemy musieli rozrabiać sos śmietaną lub mlekiem kokosowym.



Dodajemy nasz zredukowany syrop. Nie zapominamy o odrobinie soli. Chwilę powinien  się podgotować i próbujemy czy jest pyszny czy bardzo pyszny.


Doprawiając sos musimy pamiętać, że jak go trochę zredukujemy stanie się bardziej intensywny w smaku.

Czekamy aż się trochę odparuje i wtedy - jeśli je potrzeba - możemy go jeszcze doprawić.

Pamiętajmy, żeby nasze danie podawać na ciepłym talerzu. Jest to bardzo ważne, ponieważ gdy jest ciepły to nawet nieduża potrawa nie zdąży wystygnąć.

Do dekoracji naszej potrawy użyjemy pomidorków koktajlowych. Nacinamy je z góry i przez 15-20 sekund smażymy w głębokim tłuszczu. Wtedy się ładnie pomarszczą, otworzą i będą fajnie wyglądały.


Na wygrzanym talerzy wykładamy upieczone szparagi w szynce, dodajemy sos orzechowy, dekorujemy tym co kto lubi. Ja użyję pomidorków koktajlowych i kiełków sakura - ładnie wyglądają i ciekawie smakują oraz kilka palonych ziemnych orzeszków w nawiązaniu do sosu.

Nasze danie jest gotowe. Smacznego!

Czytaj także:
Szef kuchni hotelu Sheraton poleca: Chłodnik z zielonych szparagów

Taki chłodnik to doskonałe sezonowe danie na ciepłe dni. Zobacz - krok po kroku - ja je przyrządzić.

Szef kuchni hotelu Sheraton poleca: Wielkanocny pasztet

Krystian Szopka, szef kuchni hotelu Sheraton Poznań zdradza swój przepis na wielkanocny pasztet. Zobacz jak go przyrządza, krok po kroku!



**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto