Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę przypada 138. rocznica urodzin prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego

oprac. WAK
3 marca przypada 138. rocznica urodzin Cyryla Ratajskiego, prezydenta Poznania i ministra spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego.

Cyryl Ratajski na świat przyszedł 3 marca 1875 roku w Zalesiu Wielkim koło Gostynia. Egzamin maturalny zdał w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, a studia prawnicze zrobił w Berlinie.

Zobacz też: Hipolit Cegielski

Po odbyciu studiów oraz praktyki sądowniczej i asesorskiej osiadł w Raciborzu, gdzie założył Polskie Towarzystwo Turystyczne. Związany był z endecją

W roku 1908 ożenił się ze Stanisławą May, córką poznańskiego przedsiębiorcy i naukowca Romana Maya. Trzy lata później powrócił do stolicy Wielkopolski, by między innymi pokierować fabryka nawozów teścia. W Poznaniu Cyryl Ratajski brał udział w zakładaniu Towarzystwa Krajoznawczego, w ramach którego stworzył sekcję Miłośników miasta Poznania, która w 1922 przekształciła się Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania.

W czasie powstania wielkopolskiego został Ratajski łącznikiem Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej z Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu, a następnie zastępcą komisarza i szefem I Wydziału Komisariatu Narodowej Rady Ludowej.

Funkcję prezydenta Poznania Cyryl Ratajski sprawował od 1922 do 1934 roku z przerwą od 25 listopada 1924 do 15 czerwca 1925, kiedy to pełnił urząd ministra spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego. Po raz kolejny Cyryl Ratajski został prezydentem miasta w 1934 roku, ale sanacyjna władza usunęła go ze stanowiska. Kolejny raz przyszło mu troszczyć się o losy Poznania we wrześniu 1939 roku. Prezydentem miasta został już po ewakuacji administracji, którą mieszkańcy Poznania uznali za ucieczkę.

Podczas wojny działał w konspiracji. Był delegatem rządu na wychodźstwie na kraj. Zmarł w Warszawie 19 października 1942 roku. Miał 67 lat.

Poznań zawdzięcza mu niebywały rozkwit. Miasto z pruskiej twierdzy stało się prężnym ośrodkiem gospodarczym. Dość zauważyć, że to przecież za jego prezydentury wybudowano w mieście między innymi elektrownię, nowe trasy tramwajowe, pierwszą w kraju linię trolejbusową, a także pierwszą w Polsce spalarnię odpadów. Pamiętać też trzeba o PeWuCe.

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto