Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weź ulotkę, nie dawaj pieniędzy

Przemek Wałczyński
Przemek Wałczyński
stop żebractwu| żebracy| poznań żebracy| program przeciwdziałania zjawisku żebractwa| lidia płatek| nie ma dająych nie ma biorących
stop żebractwu| żebracy| poznań żebracy| program przeciwdziałania zjawisku żebractwa| lidia płatek| nie ma dająych nie ma biorących Przemo Wałczyński
"Nie ma dających, nie będzie biorących", "Nie dawaj pieniędzy, pomagaj rozsądnie" – tymi hasłami miasto rozpoczyna akcję przeciw żebractwu.

To już kolejna akcja miasta skierowana do mieszkańców, w której za pomocą ulotek Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych chce walczyć z procederem żebractwa. 

Na jednym z najbardziej zatłoczonych na co dzień skrzyżowań – ulicy Bałtyckiej z Gdyńską - policjanci rozdawali zatrzymującym się kierowcom materiały informacyjne w postaci zapachowej zawieszki do auta, na której umieszczono dwa  hasła: "Nie dawaj pieniędzy, pomagaj rozsądnie", oraz "Nie ma dających, nie będzie biorących". Wydrukowany jest także numer infolinii, na który można zadzwonić i poinformować o zauważonym przypadku żebrania.

Wszystko po to by uświadomić kierowcom, że na co dzień, nawet o tym nie wiedząc, spotykają się z żebractwem. Miejsce rozdawania ulotek wybrano nieprzypadkowo. 

– Na tym skrzyżowaniu bardzo często zauważyć można grupy chłopców myjących szyby aut czekających na zmianę świateł – mówi Hanna Zbawiona z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.
Świadczenie tego rodzaju usług, często przez dzieci, jest, jak podkreślają urzędnicy, także formą żebractwa. 

- Dodatkowo, przebiegające przed ruszającymi samochodami osoby stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym – mówi Lidia Płatek, koordynator programu przeciwdziałania procederowi żebractwa.

Prowadzony od 3 lat program przeciwdziałania żebractwu spowodował spadek liczby osób, trudniących się tego rodzaju procederem.
– W okresie letnim, do późnej jesieni, gdy prowadzimy wspólne patrole z nieumundorowanymi policjantami, liczbę młodocianych żebrzących można oszacować na ok. 80 osób – mówi Hanna Zbawiona.

Samych chłopców myjących szyby, jest według danych MOPR około 10 w całym Poznaniu.
– To zdecydowanie mniej, niż było jeszcze trzy lata temu – dodaje Zbawiona.

W ramach tegorocznej akcji materiały informacyjne rozdawane będą także w centrach handlowych i na Starym  Rynku. Miasto chce dotrzeć także do turystów odwiedzających Poznań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto