Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki labirynt i brak miejsc parkingowych. Strefa płatnego parkowania na Wildzie i Łazarzu w Poznaniu problemem dla kierowców

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Lukasz Gdak/zdjęcie ilustracyjne
Nowa organizacja ruchu na Wildzie i Łazarzu w Poznaniu zdecydowanie uspokoiła ulice. Zdaniem radnych ma ona jednak liczne mankamenty. Główne zarzuty to zmniejszenie liczby miejsc parkingowych. Powoduje to spore problemy z parkowaniem poza godzinami obowiązywania strefy. Stworzenie labiryntu jednokierunkowych ulic wywołuje zaś frustrację wśród kierowców, którzy aby dojechać do celu muszą okrążać całe kwartały.

Mniej miejsc parkingowych. Strefa płatnego parkowania na Wildzie i Łazarzu do wieczora?

- Ze względu na zmianę organizacji ruchu na Łazarzu jest o 17 proc., a na Wildzie o 19 proc. mniej miejsc parkingowych - stwierdził Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM.

Zlikwidowanie miejsc głównie wynikało z konieczności zachowania odległości od skrzyżowań i przejść dla pieszych. Dodał także, że obecnie na Łazarzu jest około 4 tys. miejsc parkingowych, na Wildzie 2,8 tys. Na Wildzie wydano więcej identyfikatorów mieszkańca niż jest dostępnych miejsc.

Brak wolnych miejsc jest szczególnie odczuwalny po godzinach obowiązywania strefy. Problem ten wskazali także mieszkańcy w badaniu ankietowym przeprowadzonym przez ZDM.

- Po 18 nie ma możliwości zaparkowania na ulicach. Jednego dnia straciłem godzinę na znalezienie miejsca

- stwierdził radny Wojciech Kręglewski. - Nie sądzę, aby wydłużenie strefy do 20:00 rozwiało problem braku miejsc, których ilość jest niewystarczająca - dodał. Taka propozycja będzie opiniowana przez Komisję Transportu i Polityki Mieszkaniowej.

Nie każdy ma samochód

- Prawo do przechowywania prywatnej własności w publicznej przestrzeni nie jest najważniejsze. To nie jest tak, że każdy ma samochód. Niektórzy mają inne priorytety, a zieleń służy wszystkim

- podkreślił radny Łukasz Mikuła. Poruszono także temat zbyt skomplikowanej sieci dróg jednokierunkowych. - Trzeba okrążyć pół dzielnicy, żeby wrócić do punktu początkowego - stwierdziła radna Halina Owsianna w kontekście organizacji ruchu Dolnego Łazarza.

Radni wyrażali także wątpliwość co do ekologiczności krążenia aut. Sformułowano także zarzuty o niewystarczającym skonsultowaniu z mieszkańcami propozycji wprowadzenia strefy i niezaproszenie do nich radnych miejskich. Według ZDM zrobiono wszystko jak należy - działały punkty konsultacyjne, a rady osiedla dostarczyły tysiące ulotek do skrzynek mieszkańców dzielnic.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielki labirynt i brak miejsc parkingowych. Strefa płatnego parkowania na Wildzie i Łazarzu w Poznaniu problemem dla kierowców - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto