Już w połowie lipca poznaniacy będą mogli obejrzeć odrestaurowaną elewację siedziby Polskiego Teatru Tańca przy ul Już w połowie lipca poznaniacy będą mogli obejrzeć odrestaurowaną elewację siedziby Polskiego Teatru Tańca przy ul

Już w połowie lipca poznaniacy będą mogli obejrzeć odrestaurowaną elewację siedziby Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka w Poznaniu (© Łukasz Gdak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

8 grudnia odbędzie się pierwsza premiera w nowej sali studyjnej stanowiącej część siedziby Polskiego Teatru Tańca. Ta jest w budowie, ale prace są już bardzo zaawansowane. - Nie ma obaw, zdążymy - zapewnia Wojciech Gaczek, inżynier kontraktu.

  •  

    Skomentuj

Na siedzibę Polskiego Teatru Tańca będzie składała się XIX wieczna kamienica mieszcząca się w Poznaniu przy ul. Taczaka wraz z dobudowaną do niej nowoczesną częścią studyjną. Zabytkowy obiekt zostanie odrestaurowany i przebudowany tak, by odpowiadał potrzebom swojego gospodarza i spełniał normy współczesnego prawa budowlanego. Akt erekcyjny wmurowano na początku marca, dziś inwestycja jest już mocno zaawansowana.

- Praktycznie kończymy układanie konstrukcji dachu nad częścią studyjną - mówi Wojciech Gaczek, inżynier kontraktu. - Wkrótce wejdziemy do wewnątrz i zaczniemy intensywne prace wykończeniowe. Najważniejsze, że wszystko zostało już uzgodnione - układ ścian, kolorystyka itp. Ten projekt jest bardzo dynamiczny. Przypomina spektakl teatralny: inny w dniu premiery, inny, gdy schodzi ze sceny. Na szczęście wykonawca - firma Budopol, także jest bardzo elastyczna.
Jednocześnie trwają prace w zabytkowej kamienicy. Jej przebudowa odbywa się pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

- Budynek musi zostać dostosowany do współczesnych wymagań, gdy chodzi o wentylację, klimatyzację czy bezpieczeństwo przeciwpożarowe - wyjaśnia Wojciech Gaczek. - Jednocześnie robiliśmy wszystko, by zachować jak najwięcej z jej zabytkowego charakteru. Trwają ostatnie prace na elewacji budynku, która wraca do swego historycznego kształtu. Wkrótce będzie malowana, a w pełnym blasku poznaniacy będą mogli obejrzeć ją już za dwa tygodnie - dodaje.
Ekipy budowlane pracują również w sieni kamienicy i na klatkach schodowych. Tam również pozostanie wiele elementów historycznych.

- Bramy, charakterystyczne drewniane drzwi wejściowe, sposób malowania, sporo XIX-wiecznych detali architektonicznych podkreśli zabytkowy charakter budynku - mówi Gaczek.
Wszystkie prace zostaną ukończone przed pierwszą premierą w nowej siedzibie, zaplanowaną na 8 grudnia. - Nie ma obaw, zdążymy - mówi Gaczek. - Z powodu pandemii mieliśmy pewne opóźnienia w dostawie materiałów, ale nadrobiliśmy straty i teraz wszystko toczy się już planowo- zapewnia.
Koszt inwestycji to ponad 21 mln zł. 12 mln pochodzi z budżetu województwa wielkopolskiego , 8 mln zł to dotacja w ramach WRPO 2014+.

REGIOSTARS 2020 Głosuj na projekty z Wielkopolski

W konkursie RegioStars 2020, rozpisanego przez Komisję Europejską na najlepsze projekty z wykorzystaniem funduszy europejskich znalazły się także projekty z Wielkopolski. Można na nie głosować, klikając na serduszko obok opisu projektu na stronie internetowej regiostarsawards.eu




  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków