Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej szczurów w Poznaniu. Czy są niebezpieczne dla człowieka?

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Problem ze szczurami w Poznaniu narasta. Mogą być one niebezpieczne dla człowieka, dlatego ważna jest regularna walka z tymi gryzoniami.
Problem ze szczurami w Poznaniu narasta. Mogą być one niebezpieczne dla człowieka, dlatego ważna jest regularna walka z tymi gryzoniami. Mariusz Kapala
Czytelnik poinformował nas o pladze szczurów w bloku na jednej z dzielnic Poznania. Mieszkańcy nie radzą sobie z gryzoniami i skarżą się na brak reakcji ze strony Biura Obsługi Mieszkańców. Co powoduje, że szczurów w Poznaniu pojawia się coraz więcej i czy mogą one być groźnie dla człowieka?

Czytelnik poinformował nas o problemie z pojawiającymi się szczurami w jednym z bloków przy ulicy Grochowskiej w Poznaniu. Gryzonie pojawiają się w piwnicy i stanowią zagrożenie dla mieszkańców.

- Od kilku tygodni w piwnicy naszego bloku przy ulicy Grochowskiej 91 zadomowiły się szczury. W zeszłym tygodniu wieczorem po wejściu do mojej piwnicy zostałem zaatakowany przez szczura, który skoczył na mnie - mówi Czytelnik.

Czytaj:

Mieszkaniec bloku twierdzi, że sprawa została zgłoszona do Biura Obsługi Mieszkańców, ale nie przyniosło to rezultatów.

- Sprawę zgłosiłem w piątek w BOM na Brzasku, jak kilku innych sąsiadów, którzy też widzieli lub słyszeli gryzonie. Pani w BOM ze stoickim spokojem odpowiedziała, że przecież jest trutka i może wyłożą więcej, jeśli trzeba - wyjaśnia.

Czytaj też: Tygrysy z zoo w Poznaniu dotarły do ośrodka w Hiszpanii. Jak się czują?

- Dodam, że smród odchodów szczurzych roznosi się wentylacją po całym budynku. Musiałem pozaklejać wyloty wentylacyjne, gdyż nie dało się wytrzymać w domu, mamy dwoje małych dzieci. Aerozole z odchodów szczurów również mogą stanowić materiał zakaźny.

Szczury w Poznaniu: Problem będzie narastał

W Poznaniu szczurów jest coraz więcej. Leszek Teschner z firmy Frodo tłumaczy, że walka z tymi gryzoniami jest ważna i powinna odbywać się w sposób przemyślany i regularny.

ZOBACZ: Wataha dzików wtargnęła na teren przedszkola na os. Tysiąclecia w Poznaniu - dzieci w niebezpieczeństwie!

- W Poznaniu jest duży problem z gryzoniami i będzie on narastał. Uważam, że główną przyczyną jest nasz dobrobyt i coraz więcej odpadów jedzenia, które się pojawiają. Poza tym miasto nie dokonuje żadnych zaplanowanych, cyklicznych działań, polegających na deratyzacji. To powinno się odbywać nie rzadziej niż raz na miesiąc - podkreśla Leszek Teschner.

Czy szczury stanowią zagrożenie dla człowieka?

Szczury to gryzonie, które mogą stanowić spory kłopot dla ludzi. Poza tym, że zanieczyszczają teren, roznoszą choroby, mogą być także niebezpieczne i zaatakować w sytuacji, kiedy nie mają innego wyjścia. Potrafią skakać zaskakująco wysoko, bo na wysokość powyżej metra i bardzo szybko ugryźć.

- Szczury generalnie zawsze będą uciekały. Jednak jeśli będzie to na przykład samica z młodymi lub ranny szczur to mogą one atakować. Szczury skaczą na ponad metr w górę, także są w stanie bez problemu wskoczyć człowiekowi na klatkę piersiową - tłumaczy Leszek Teschner.

- Zanieczyszczają odchodami obiekt, w którym przebywają. Są uciążliwe również z powodu zapachu jaki się pojawia, kiedy gryzoń zdechnie. Dodatkowo roznoszą różne choroby takie jak czerwonka, salmonelloza - dodaje.

POLECAMY:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto