Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dla tolerancji nie chcą wywoływać rewolucji!

Redakcja
Szósta edycja poznańskich Dni Równości i Tolerancji odbywać się będzie pod hasłem "Poznań wie jak być tolerancyjnym". Chociaż organizatorzy przyznają, że jest to slogan na wyrost.

Organizatorzy Dni Równości i Tolerancji podkreślają, że dyskryminacja jest jedna i nie jest ważne czy osoba jest dyskryminowana z powodu swojej płci, wyznania, orientacji seksualnej, czy też niepełnosprawności. A ponieważ najbardziej boimy się tego, co nieznane, w tym roku w czwartek, w klubie Meskal otwarta zostanie „Żywa biblioteka”.

- To kwintesencja idei Dni Równości i Tolerancji – twierdzi Magdalena Szewciów, jedna z organizatorek Dni. – W tej bibliotece będzie można sobie wypożyczyć na kilkanaście minut człowieka należącego do jednej z dyskryminowanych grup i w ten sposób oswoić tak zwanego „obcego”.

Jak przekonuje Szewciów, poznając problemy z jakimi borykają się dyskryminowane osoby, lepiej poznajemy ich samych. Dzięki temu znika bariera strachu i przełamywane są krzywdzące stereotypy.

Po raz kolejny w centrum uwagi organizatorów Dni Równości i Tolerancji znalazły się osoby dyskryminowane z uwagi na swoją niepełnosprawność. Po ubiegłorocznych spotkaniach i debatach z udziałem osób głuchoniemych w tym roku można samemu zacząć przeciwdziałać ich wykluczeniu ze społeczeństwa. W czwartek i w piątek wszyscy chętni będą mogli za darmo nauczyć się podstaw języka migowego. O udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń na adres: [email protected]. Przez sześć godzin uczestnicy mini-kursu poznają podstawy oficjalnego języka migowego, ale także miganego – języka, którym osoby głuchonieme posługują się w kontaktach między sobą.

Po raz pierwszy na większą skalę przedstawione zostaną problemy osób niewidomych. W niedzielę, 15 listopada, grupa 3Fala, wspólnie z osobami niewidomymi instalować będą w mieście tabliczki informacyjne wypisane alfabetem Braille’a. Happening „Niewidoczni” ma poznaniakom pokazać problemy, z jakimi codziennie zmagają się niewidomi w naszym mieście. A także to, że bardzo często są traktowani jako „niewidoczni”.

- Niewidomi skarżą się, że często są ignorowani w wydawałoby się najzwyklejszych sytuacjach – relacjonuje Martyna Markiewicz. – Gdy proszą ludzi na przystanku autobusowym o powiedzenie jaki podjechał autobus, najczęściej odpowiada im cisza, chociaż słyszą, że nie są na tym przystanku sami.

Niedzielny spacer będzie okazją do porozmawiania z niewidomymi i poznania ich punktu (nie)widzenia.

Jak co roku najważniejszym wydarzeniem Dni Równości i Tolerancji będzie sobotni (14 listopada) Marsz Równości. W tym roku pójdzie nową, dłuższą trasą przez Stary Rynek.

- Na Marszu Równości spotykają się wszystkie grupy dyskryminowane i to one mają tam swój głos – deklaruje Katarzyna Gajewska. – Mimo, że idziemy w listopadzie, to zaskoczymy wszystkich pozytywnym akcentem w kolorach tęczy.

Jak przyznają organizatorzy Dni Równości i Tolerancji przez pięć lat już się dużo w Poznaniu zmieniło na plus. Jednak hasło „Poznań wie jak być tolerancyjny / Poznań knows how to be tolerant” jest jeszcze hasłem na wyrost.
- Chcemy pokazać, że tolerancja i różnorodność mogą promować miasto i wpływać na jakość życia – wyjaśnia Katarzyna Gajewska. – Gospodarka i biznes to nie wszystko. Tolerancja, równość, poszanowanie drugiego człowieka są równie ważne.

Sprawdź program Dni Równości i Tolerancji:

10 listopada
wtorek
20.00 3 Festiwal Filmów Queer AMDL: Opowieści spoza szafy

12 listopada czwartek12.00-18.00 Żywa Biblioteka
17.00 Warsztaty języka migowego - cz.1
21.00 3 Festiwal Filmów Queer AMDL: Queerowe ciała, queerowe spektakle

13 listopada
piątek
17.00 Warsztaty języka migowego - cz.2
20.00 Otwarte Warsztaty Drag Queens oraz impreza Drag Queens
21.00 3 Festiwal Filmów Queer AMDL: Retrospektywa Claudii Morgało Escanilli

14 listopada
sobota
10.00 Zamknięty warsztat Dariusza Paczkowskiego „Grafitti w kolorach tolerancji”
12.00 Debata: Czy lewica jest sojusznikiem LGBT?
14.00 Marsz Równości
20.00 Kabaret Lesbijski oraz występ drag kings z grupy DaBoyz

15 listopada
niedziela
12.00 "Niewidoczni" (happening)
14.30 Modele związków jednopłciowych w Europie - debata
21.00 3 Festiwal Filmów Queer AMDL: Queerowi pionierzy
Przeczytaj także:
Marsz Równości przejdzie przez Stary Rynek

Zdobyliśmy część Poznania i małymi kroczkami zdobywamy następne – mówią organizatorki Dni Równości i Tolerancji. W tym roku Marsz Równości przejdzie przez Stary Rynek.
Więcej o Dniach Równości i Tolerancji 2006:
Nie bądźmy głusi na potrzeby głuchych

Przy symbolicznym okrągłym stole w ramach Dni Równości i Tolerancji 2008 zasiedli i debatowali przedstawiciele instytucji publicznych oraz przedstawiciele osób głuchoniemych.

Obojętni poznaniacy mają w nosie tolerancję?

Od poniedziałku trwają Dni Równości i Tolerancji. Na czwartkowy wykład dotyczący nietolerancji osób z nadwagą i debatę polityczną przyszła ledwie garstka zainteresowanych.


Otyłość jak homoseksualizm?

Poznaniacy nie tolerują chamstwa, wulgarności oraz lenistwa. Coraz częściej akceptują za to ludzi o innym kolorze skóry, homoseksualistów i niechrześcijan. Problemem pozostaje jednak niski stopień akceptowalności osób otyłych.

Marsz Równości 2008 w Poznaniu - zobacz wideo

Zobaczcie w jakim nastroju przebiegał tegoroczny Marsz Równości w Poznaniu. Ekipa MM Poznań była na miejscu i nakręciła wideo.

Bardzo spokojny Marsz Równości

Bez większych ekscesów przebiegł Marsz Równości 2008. Wzięło w nim udział niespełna 300 osób, które chciały w ten sposób pokazać, że w Polsce nie brakuje osób dyskryminowanych.

Marsz Równości 2008 w Poznaniu (relacja MoDO)

O godz. 15. z placu Mickiewicza w Poznaniu wyruszył Marsz Równości. Jego przebieg możecie na bieżąco śledzić na MM Poznań dzięki relacji MoDO naszej dziennikarki.

Pobito kilku uczestników Marszu Równości 2008

Sobotni Marsz Równości nie zakończył się tak spokojnie, jak przebiegał przez kilka godzin. Po zakończeniu imprezy dwóch jej uczestników zostało pobitych, kilku było zaczepianych.

Dyskryminowani są nie tylko homoseksualiści

Zakończyły się obchody Dni Tolerancji i Równości 2008 w Poznaniu. W ich ramach odbył się nie tylko Marsz Równości, ale przede wszystkim liczne pro-mniejszościowe warsztaty i dyskusje.

Marsze Równości w Poznaniu

Zapowiedź Dni Równości i Tolerancji 2008 oraz bogata galeria ze wszystkich poznańskich Marszów Równości - do 2007 roku włącznie.

Wylicytuj wspaniały prezent dla najbliższych i pomóż dzieciom

XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema

Off Cinema

18-21 listopada 2009
24-27 listopada

finał 3. edycji i start 4.
14 listopada
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto