Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ethno Port 2011: Cały świat będzie grał w Poznaniu

Redakcja
Adam Łojewski
Artyści z kilkunastu krajów, warsztaty artystyczne oraz projekcje filmowe. Już wkrótce w Poznaniu rozpocznie się kolejny festiwal Ethno Port 2011.

Ethno Port odbędzie się w Poznaniu już po raz czwarty. Od 17 do 19 czerwca na festiwalowej scenie wystąpi wiele zespołów z całego świata. Artyści zaprezentują muzykę określaną mianem world music. Nie zabraknie dźwięków z Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Festiwal to ukazanie wielu kultur tradycji, posłuchanie muzyki tworzonej na zapomnianych już instrumentach.
- Będzie to festiwal kolorowy, radosny i ze świetną atmosferą - mówi Andrzej Maszewski, dyrektor festiwalu. - Od poprzednich będzie się trochę różnił, ale nie wszystkim. Podobnie jak poprzednio odbędzie się na dwóch scenach. Będzie więcej wydarzeń, koncert w kościele, również element filmowy w Starej Gazowni. Festiwal tradycyjnie różnił się będzie od poprzedniego artystami, którzy w tym roku są inni.

Festiwal, który odbędzie się w starym korycie rzeki Warta zgromadzi na swojej scenie wiele zespołów. Wystąpią między innymi artyści z Algierii, Francji, Indii, Urugwaju, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Francji, Kolumbii, Maroka, Madagaskaru, Pakistanu, Palestyny i Polski. Na scenie zaprezentują się artyści grający na instrumentach dętych jak grupa Fanfarai czy Desert Slide, muzyk grający na mohan venna - specjalnie stworzonym przez siebie instrumencie. Wystąpi też grupa muzyków z Yemen Blues. Barwna grupa składająca się z muzyków z Izraela, Stanów Zjednoczonych i Urugwaju z pewnością zaskoczy graną przez siebie muzyką. Oprócz tego zaprezentują się między innymi: LA-33, najsłynniejszy obecnie kolumbijski zespół grający salsę czy pakistański zespół Faiz Ali, śpiewający qawwali - charakterystyczny gatunek muzyczny dla terenów Pakistanu. Na scenie nie zabraknie polskich artystów. Wystąpią Tsigunz Fanfara Avantura oraz R.U.T.A.

Ethno Port to jednak nie tylko koncerty. Dzień przed rozpoczęciem trzydniowych występów w Centrum Kultury Zamek rozpoczną się warsztaty z zaproszonymi artystami, które odbywać się będą przez kolejne trzy dni. Chętni będą mogli nauczyć się orientalnych rytmów, wziąć udział w instrumentalnych i wokalnych ćwiczeniach oraz poznać tradycję taneczną Wielkopolski. Warsztaty poprowadzą Bijan Chemirani, pochodzący z jednego z najbardziej znanych irańskich rodów muzycznych, Maria Pomianowska, grająca artystka, współpracująca z wieloma formacjami i artystami w kraju i za granicą. Swoje warsztaty poprowadzi też Zofia Dragan, silnie związana z miejscowością Bukowiec Górny. Dragan jest regionalistką, członkinią i inicjatorką powstania wielokrotnie nagradzanych w kraju i za granicą bukowieckich kapel dudziarskich, autorką wielu tekstów gwarowych i scenariuszy widowisk obrzędowych.

Podczas festiwalu, każdego dnia organizatorzy zaplanowali też festiwalowe kino. Miejscem wyświetlania filmów będzie pawilon Nowej Gazowni. Każdego dnia o godzinie 13 widzowie będą mogli zobaczyć trwające kilkadziesiąt minut filmy.

W pierwszym dniu będzie można zobaczyć Goleshovo. Film produkcji bułgarsko-brytyjskiej to nostalgiczna podróż w czasie do wioski, w której żyją jedynie starsi ludzie. Tego samego dnia wyświetlony zostanie również Ostatni tancerz na linie w Armenii. Trwający około godziny film opowiada o linoskoczkach z Armenii. Bohaterowie wspominają dawne czasy, ale też opowiadają o swoich marzeniach.

Drugiego dnia na widzów czekać będzie amerykańskiej produkcji film Tybet w pieśni. Film opowiada o skazanym na wieloletni pobyt w więzieniu za dokumentowanie rodzimej kultury etnomuzykologa Ngawanga Choephela.

Ostatniego dnia festiwalu zobaczyć będzie można dwa filmy. Najpierw wyświetlony zostanie Israel vs Israel, który opowiada o żydowskich aktywistach pokojowych, którzy słowem i czynem wyrażają sprzeciw wobec skutków czterech dekad konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Po nim będzie można obejrzeć Wagah. Film opowiada o małym miasteczku - Wagah, na granicy między Indiami a Pakistanem, gdzie codziennie odbywa sie uroczysta ceremonia otwarcia granicy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto