Instytucje Otoczenia Biznesu poprawią jakość usług dzięki wsparciu z Unii

Monika Kaczyńska
Turecka Izba Gospodarcza doradza przedsiębiorcom m.in. w kwestiach związanych z prawem zamówień publicznych
Turecka Izba Gospodarcza doradza przedsiębiorcom m.in. w kwestiach związanych z prawem zamówień publicznych Turecka Izba Gospodarcza
Profesjonalizacja usług świadczonych przez Instytucje Otoczenia Biznesu sprawia, że zwłaszcza firmy stawiające pierwsze kroki na rynku mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu.

Działanie Instytucji Otoczenia Biznesu to generalnie wsparcie dla przedsiębiorców na różnym etapie rozwoju firm. Nieustannie stają one przed nowymi wyzwaniami, którym muszą sprostać.

Pierwszym z nich jest samo przetrwanie. Jak wynika z raportu PARP w Polsce pierwszy rok przeżywa przeciętnie 68,9 nowo powstałych firm. Większe szanse działać dłużej niż 12 miesięcy mają przedsiębiorstwa, które zatrudniają pracowników niż te jednoosobowe.
Przed upływem roku częściej kończą działalność osoby pra-wne (czyli np. spółki) niż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Spośród pierwszych po roku działa 61, 3 procent, gdy chodzi o osoby fizy-czne - ich firmy przeżywają w#70,3 procent.

W województwie wielkopolskim ten odsetek jest znacznie niższy i wynosi 58,9 procent. Taki wynik nie musi niepokoić. W kontekście podobnego rezultatu w województwie mazowieckim można sądzić, że jest to efekt dużej aktywności gospodarczej Wielkopolan. Nie zmienia to jednak faktu, że profesjonalne wsparcie biznesu pomaga rozwinąć w pełni jego prawdziwy potencjał.

Europejskie wsparcie pozwala zarówno poprawiać infrastrukturę jaką dysponują Instytucje Otoczenia Biznesu, jak i podnosić kwalifikacje ich kadr.
Jeszcze do końca miesiąca IOB-y mogą składać wnioski w konkursie na dofinansowanie projektów, które pozwolą im skuteczniej wspierać przedsiębiorców.

Kwalifikacje i infrastruktura

- Nie ulega wątpliwości, że wsparcie IOB-ów pozwala przedsiębiorcom skuteczniej mierzyć się z wyzwaniami stawianymi przez rzeczywistość gospodarczą - mówi Joanna Niewiadomska - Wielgus, zastępca dyrektora Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego. - Chcemy, by usługi świadczone przez IOB-y były jak najbardziej profesjonalne, bo to jest gwarancją ich skuteczności. W bieżącym konkursie można się starać o dofinansowanie projektów, które służą podniesieniu kwalifikacji pracowników IOB-ów. Jeśli to konieczne mogą one zawierać także część inwestycyjną - dodaje.
W konkursie w ramach pod-działania 1.3.2 „Poprawa jakości usług na rzecz inkubacji przedsiębiorstw” do podziału jest 25 mln zł, a maksymalne dofinansowanie może wynieść 85 procent kosztów kwalifikowalnych projektu.
To już kolejny konkurs, w#którym IOB-y mogą starać się w dotacje na poprawienie jakości świadczonych przez siebie usług.
Wnioski w tym konkursie można składać d o 30 listopada. Szczegółowe informacje i regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej wrpo.wielkopolskie.pl, w zakładce ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

15 mln złotych - to kwota do podziału w konkursie na stworzenie kin społecznościowych w ramach poddziałania 4.4.1 WRPO 2014+

Patent na patent

Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji skorzystało z dotacji, by zrealizować projekt obejmujący specjalistyczne usługi doradcze dla IOB. Kolejnym jego elementem było włączenie kolejnego budynku do#struktur działającego w ramach Centrum Poznańskiego Parku Technologiczno -Przemysłowego. - W ramach projektu zostali przeszkoleni pracownicy Parku Technologiczno-Przemysłowego - informuje Piotr Jusko-wiak, menadżer PPTP. - Szkolenia dotyczyły doradztwa patentowego, doradztwa dotyczącego komercjalizacji badań, transferu wiedzy, a także nabywania i ochrony wartości materialnych i prawnych. Jednocześnie - także z udziałem funduszy europejskich przeprowadzaliśmy generalny remont budyn-ku przy ul. 28 Czerwca 1956 nr 400. Na dwóch ostatnich piętrach pięciokondygnacyjnego budynku znalazł się Inkubator Przedsiębiorczości.
- Przedsiębiorcom z Inkubatora te usługi, w zakresie których pracownicy Parku się szkolili takie jak doradztwo patentowe, komercjalizacja badań itp, świadczymy bezpłatnie - podkreśla P. Juskowiak. - Do tej pory skorzystało z nich już sześć firm.

Zamówienia bez tajemnic

Dzięki europejskiemu wsparciu jakość swoich usług podniosła także Turecka Izba Gospodarcza.
- Dzięki realizacji Projektu pn.” Profesjonalizacja usług doradczych TIG na rzecz inkubacji przedsiębiorstw” już od stycznia 2018 r. firmy mogą korzystać z szerokiej gamy specjalistycznych usług doradczych - informuje Monika Kozłowska, dyrektor biura TIG. - Są to usługi m.in. w zakresie prawa zamówień publicznych, marketingu, prawa restrukturyzacyjnego, eksportu, zarządzania projektami, pozyskiwania i obsługi inwestora, a także usługi szkoleniowe i informacyjne.

Oferta TIG jest atrakcyjna dla przedsiębiorców z wielu powodów. - Jesteśmy w stanie oferować usługi szkoleniowo-doradcze dostosowane indywidualnie do potrzeb zainteresowanego - podkreśla Monika Kozłowska. - Refundacja kosztów tych usług sięgająca nawet 80 proc. także niewątpliwie zachęca przedsiębiorców do korzystania z nich za naszym pośrednictwem.
TIG podpisała także umowę na europejską dotację na budowę Centrum Biznesu i Innowacji w Turku. - Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać m.in. z nowoczesnej prototypowni 3D czy sali przystosowanej do prowadzenia międzynarodowych rozmów biznesowych - mówi M.Kozłowska.

Młodzi wiedzą o Funduszach
To już dziewiąta edycja konkursu „Młodzi wiedzą o funduszach”. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół średnich i składa się z dwóch etapów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu lekcji europejskich przez nauczycieli (do 16 listopada), a drugi - na przygotowaniu „unijnych” prac przez uczniów (do 30 listopada). Uczniowie przygotowują uproszczony wniosek o dofinansowanie i prezentację w formie 5-minutowego filmu, który powinien promować efekty wdrażania Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.Najlepsze zespoły otrzymają nagrody: rowery, czytniki e-book, aparaty fotograficzne. Nagrody przewidziano również dla nauczycieli.
Pytania dotyczące konkursu można kierować na adres:

[email protected]

obrazek

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie