Lech – Zagłębie 3:2: Hattrick Rudneva uratował im skórę

Artjom Rudnev, Mateusz Możdżeń,
Artjom Rudnev, Mateusz Możdżeń, eM
Gdyby nie fenomenalna skuteczność Artjoma Rudneva, Lech nie wygrałby u siebie z ostatnią drużyną ligi.

W ostatnim tegorocznym meczu ligowym Kolejorz podejmował na własnym boisku ostatnie w tabeli Zagłębie Lubin. Mimo wszystko trener Jose Mari Bakero przestrzegał, że to może być „mecz – pułapka”, gdyż jego zdaniem Zagłębie ma potencjał znacznie wyższy niż wskazuje na to miejsce w tabeli.

W pierwszym składzie zaskoczyło pojawienie się Manuela Arboledy oraz brak Rafała Murawskiego.
- W dniu meczu u Rafała pojawiły się pierwsze symptomy grypy i uznaliśmy, że lepiej będzie, aby zaczął spotkanie na ławce – wyjaśniał szkoleniowiec Kolejorza.

Już pierwsza groźniejsza akcja poznaniaków omal nie przyniosła im gola. W 9. minucie po zamieszaniu w polu karnym Zagłębia Semir Stilić trafił w poprzeczkę. Trzy minuty później Bośniak świetnie podał do Mateusza Możdżenia, który w dobrej sytuacji strzelił prosto w bramkarza.

W 21. minucie Isailvić był już jednak bez szans. Bardzo dokładnym dośrodkowaniem z lewego skrzydła popisał się Aleksandar Tonev, a Artjom Rudnev dokładnie przymierzył głową, zdobywając swojego 16. gola w sezonie.

W końcówce pierwszej połowy kilka razy groźnie zaatakowali goście. Najpierw w 36. minucie Jasmin Burić odbił groźne uderzenie z rzutu wolnego Łaukasza Hanzela, a minutę później omal nie pokonał go... Grzegorz Wojtkowiak po bardzo niebezpiecznym wstrzeleniu piłki w okolice bramki.

Tuż przed przerwą na 2:0 mógł podwyższyć Stilić po tym, jak genialnie piłkę odegrał mu Rudnev, ale trafił prosto w bramkarza.

Druga połowa rozpoczęła się od fatalnej straty piłki na własnej połowie przez Arboledę, ale na szczęście lubinianie nie potrafili tego wykorzystać – strzał Sernasa był za słaby, by zaskoczyć Buricia. W 52. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego głową tuż nad poprzeczką uderzał Horvath.

Co to znaczy skuteczność, pokazał gościom już minutę później nie kto inny jak Rudnev. Po szybkiej kontrze i centrze Możdżenia Łotysz znów popisał się celną „główką”. Wydawało się, że już jest po meczu, a tymczasem Zagłębie odpowiedziało błyskawicznie. Po nieudanej pułapce ofsajdowej poznańskich obrońców Hanzel znalazł się sam na sam z Buriciem i przed zdobyciem gola powstrzymał go jedynie faul Bośniaka, co oznaczało rzut karny. Jego pewnym wykonawcą okazał się Sernas i Lech prowadził nadal tylko jedną bramką.

W kolejnych minutach obie drużyny stwarzały sobie sytuacje strzeleckie. W 70. minucie po dobrym uderzeniu z dystansu Siergieja Kriwca Isailović obronił z najwyższym trudem. Szanse na dobitkę miał jeszcze Tonev, ale w ostatniej chwili został zablokowany.

Był jednak piłkarz, którego tego dnia nic nie blokowało. W 80. minucie Rudnev wykorzystał błąd lubińskich obrońców, przejął piłkę i sytuacji sam na sam z bramkarzem już nie zmarnował. Tym sposobem ustrzelił już czwartego hattricka w tym sezonie!

Podobnie jak przy drugiej bramce, tak i tym razem Zagłębie odpowiedziało niemal natychmiast. Debiutujący w ekstraklasie Ariel Fanulski uderzył zza pola karnego, a odbita od nóg Arboledy piłka zaskoczyła Buricia.

Wynik 3:2 zapowiadał nerwową końcówkę i taka była. W 90. minucie po raz kolejny nie popisał się Arboleda, który stracił piłkę na własnej połowie, Traore zagrał wzdłuż bramki, ale Szymona Pawłowskiego ubiegł Wojtkowiak.

W ostatniej akcji do remisu mógł doprowadzić Sernas, który jednak z pięciu metrów źle trafił w piłkę zagraną z prawego skrzydła przez Abwo. Dzięki temu Lech wygrał, ale nie oszukujmy się – bardzo szczęśliwie po zaskakująco dużej liczbie błędów w defensywie.

- Zabrakło nam koncentracji po tych zdobywanych golach, co rywalom udawało się wykorzystać, najważniejsze jednak, że potrafiliśmy wygrać – ocenił spotkanie Semir Stilić.

- Nie zagraliśmy znakomicie, ale nadrobiliśmy pewne niedociągnięcia sercem i udało nam się odnieść zwycięstwo – powiedział z kolei Jose Mari Bakero.

Lech zakończył 2011 rok na dopiero piątym miejscu w tabeli z aż 9-punktową stratą do prowadzącego Śląska Wrocław.
- Wierzę, że jesteśmy w stanie odrobić tę stratę – zapewnia Siergiej Kriwiec.

Chociaż następny mecz na Bułgarskiej dopiero w połowie lutego, zaledwie 9 tysięcy osób wybrało się w poniedziałkowy wieczór na stadion. Kibice pożegnali rok efektowną oprawą na II trybunie oraz odpaleniem rac.

Lech Poznań - Zagłębie Lubin 3:2 (1:0)