Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paul Wesley – gwiazda „Pamiętników wampirów” – ambasadorem festiwalu Transatlantyk

Redakcja
Paul Wesley, Jan. A.P. Kaczmarek
Paul Wesley, Jan. A.P. Kaczmarek Radek Rakowski
Milionom fanów znany jest jako wampir Stefan Salvatore. Teraz Paul Wesley będzie promował poznański festiwal Transatlantyk.

Paul Wesley naprawdę nazywa się Paul Thomas Wasilewski i chociaż urodził się w Stanach Zjednoczonych doskonale rozumie po polsku.
- Proszę o pytania po polsku, będę odpowiadał po angielsku, ale pytajcie po polsku – strofował w poniedziałek wieczorem dosyć płynną polszczyzną dziennikarzy, gdy próbowali „błysnąć” znajomością języka Szekspira. I rzeczywiście, Paul Wesley ze zrozumieniem polskiego nie ma większych problemów, trochę gorzej mu idzie mówienie, ale… - Gdybym pobył tutaj dłużej, może z miesiąc, to wiele by mi się przypomniało.

Kiedyś Paul bywał w Polsce częściej i na dłużej – po kilka miesięcy w roku spędzał u swoich dziadków.

Paul Wesley - debiutował jako 17-latek rolą Seana McKinnona w serii NBC "Inny Świat" (Another World, 1999). Później w telewizyjnym dramacie HBO Agnieszki Holland "Śtrzal w serce" (Shot in the Heatr, 2001) zagrał postać Gary'ego Gilmore skazanego za brutalne morderstwo dwóch mormonów. Był rycerzem Lancelotem w filmie NBC "Młody król Artur" (Young Arthur, 2002). W dramacie sportowym "Siła spokoju" (Peaceful Warrior, 2006) wystąpił u boku Nicka Nolte.
Aktor w serialach: Prawo i bezprawie (2000, 2005), Prawo i porządek: Zbroniczy zamiar (2002), Tajemnice Smalville (2003), Życie na fali (2003), CSI Kryminalne zagadki Miami (2004), CSI Kryminalne zagadki Nowego Jorku (2005), Jordan (2006). Od września 2009 mozemy go oglądać w Pamiętnikach wampirów.
Teraz jest tu znacznie rzadziej, a wszystko za sprawą pracy. Gra w serialu wymaga bardzo dużej dyscypliny i obecności aktora na planie przez cały czas. Wpada do Polski na tydzień, tak jak teraz, przy okazji promocji Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk.
- Ale moi dziadkowie są na wakacjach godzinę drogi stąd i w środę się z nimi zobaczę – deklaruje aktor.

Skąd pomysł by to właśnie Paul Wesley promował festiwal? Aktor i Jan A.P. Kaczmarek, pomysłodawca i dyrektor festiwalu, zdobywca Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel", poznali się na przyjęciu u wspólnego znajomego. Wszystko dzięki językowi polskiemu.
- Usłyszałem jak ktoś mówi po polsku i tak to się zaczęło – wspomina Wesley.

Paulowi bardzo spodobał się pomysł Rozbitka – tworzonego od kilku lat przez Jana A.P. Kaczmarka miejsca, które byłoby rodzajem domu pracy twórczej dla młodych artystów, miejscem wymiany poglądów i wymiany doświadczeń.

Powstaje on w zabytkowym pałacyku w Rozbitku 60 kilometrów od Poznania w zabytkowym pałacyku pieczołowicie przez laureata Oscara remontowanym.
- Paul wtedy zapytał czy może coś w tej sprawie zrobić, a niedługo potem narodziła się idea Transatlantyku i Paul podtrzymał swoje zainteresowanie – wspomina Jan A.P. Kaczmarek.

Wesley nie kryje swojego entuzjazmu dla pomysłu festiwalu, który nie tylko polegać będzie na prezentowaniu filmów, ale połączony będzie z warsztatami dla młodych filmowców, konkursem kompozytorskim, dyskusjami o współczesnym świecie i jego problemach.

- Jestem  bardzo zaszczycony, ze mogę wziąć udział w takim przedsięwzięciu i promować je – przyznaje aktor. – jestem bardzo zadowolony, że mogę w tym brać udział. Czuję, że jestem w dobrym towarzystwie!

Dodaje, że jako aktor bierze udział w festiwalach filmowych, jednak po raz pierwszy w takiej roli.
- To fascynujące patrzeć, jak to wszystko się rozwija, rośnie. To bardzo inspirujące. Ambasador Paul Wesley, to brzmi bardzo dobrze! Ale to oczywiście żart! – dodaje śmiejąc się. – Festiwal ma ze sobą nieść pewien przekaz, zająć się problemami współczesnego świata, poruszać ważne tematy, sprawy, które zmuszają do dyskusji... To niesamowite, że mogę brać udział w tym przedsięwzięciu.

W jaki sposób popularność Paula Wesleya może przełożyć się na popularność festiwalu Transatlantyk?
- Najlepszy przykład, gdy Paul pisze na Twitterze, że jest w Rozbitku i zajmuje się festiwalem, to taka wiadomość pokazuje się u 360 tysięcy osób – wyjaśnia Jan A.P. Kaczmarek. - Chcemy być festiwalem młodych i dorosłych, a Paul ma ogromną popularność wśród młodych widzów.

A popularność Wesleya jest ogromna także w Polsce. W niedzielę gdy w Poznaniu aktor szedł z restauracji do hotelu rozpoznały do młode dziewczyny.
- Nie mogły uwierzyć, że to naprawdę on – dodaje Jan. A.P. Kaczmarek. – Były zachwycone, gdy Paul podpisał się im na biletach kinowych.

- Chociaż podejrzewałem, że to Jan je ustawił, żeby mi zrobić przyjemność – dodaje ze śmiechem Wesley.



Czy ambasador festiwalu przyjedzie na Transatlantyk?
- Rolą ambasadora jest reprezentowanie swojego kraju na zewnątrz – mówi Jan A.P. Kaczmarek. – Ale nikt nie może mu zabronić powrotu do ojczyzny!

Paul Wesley przyznaje, ze to nie będzie takie proste, ponieważ w sierpniu będzie akurat w trakcie kręcenia kolejnej serii "Pamiętników wampirów”.
- Ale jeśli uda się wszystko dobrze poustawiać to może się w Poznaniu w sierpniu pojawię – deklaruje aktor. – Z pewnością nie na cały festiwal, ale może chociaż na kilka dni. Bardzo bym chciał zobaczyć jak to wszystko wyjdzie.

Paul Wesley jeszcze przez kilka dni będzie w Polsce. Dlatego nie zdziwcie się, gdy gdzieś zobaczycie pochylonego nad talerzem z pierogami osobę widzianą do tej pory tylko na ekranie telewizora. Bo pierogi to ulubiona potrawa  Wesleya. Z polskiej kuchni lubi jeszcze bigos.
- Ale najlepszy robi mój dziadek – dodaje Paul.

Czytaj więcej o festiwalu Transaltantyk:
Festiwal Transatlantyk: Koncert Quantic and his Combo Bárbaro w Delikatesach – oficjalnym klubie festiwalowym!

Po raz pierwszy w Polsce wystąpią Quantic and his Combo Bárbaro – zespół łączący w swojej muzyce tradycję muzyczną Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Zagrają w Poznaniu w ramach festiwalu Transatlantyk

Festiwal Transatlantyk będzie miał dyrektora… kulinarnego!

Wojciech Modest Amaro – mistrz sztuki kulinarnej o międzynarodowej sławie został dyrektorem kulinarnym festiwalu Transatlantyk. Poznański festiwal jest pierwszym w historii kina, który ma takie stanowisko.

Festiwal Transatlantyk: Polska premiera „Snu o Afryce” Ulricha Koehlera

To kolejna polska premiera, która obędzie się w Poznaniu w ramach Transatlantyku! Jako pierwsi zobaczymy „Sen o Afryce” Ulricha Koehlera – film nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszą reżyserię na tegorocznym festiwalu filmowym w Berlinie.

Festiwal Transatlantyk: Polska premiera nowego filmu Sama Garbarskiego

Twórca „Iriny Palm” tym razem zekranizował japońską mangę Jiro Taniguchi, przenosząc jej akcję na francuską prowincję. Polska premiera „Odległej dzielnicy” odbędzie się w Poznaniu w czasie Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk.

Festiwal Transatlantyk 2011: Polska premiera "Poliss"

Film o pracy specjalnej jednostki policji do walki z pedofilią - "Poliss" - zdobył Nagrodę Specjalną Jury tegorocznego 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Obraz w reżyserii Maïwenn Le Besco będzie miał polską premierę w Poznaniu.

Festiwal Transatlantyk: Wykłady, warsztaty, spotkania i dyskusje z wybitnymi twórcami światowego kina

Znamy już nazwiska wykładowców Master Classes – otwartych zajęć o tworzeniu filmów. Do Poznania przyjadą producenci filmowi i muzyczni, reżyserzy, aktorzy, kompozytorzy, scenografowie, projektanci grafiki oraz menadżerowie.

Festiwal Transatlantyk: Retrospektywa Miloša Formana

Filmy jednego z najwybitniejszych twórców kina - Miloša Formana – będą mogli zobaczyć widzowie festiwalu Transatlantyk. Retrospektywa obejmie wszystkie dokumenty i fabuły reżysera tworzone w okresie czeskim, jak też nakręcone po emigracji do USA.

Plakat musi śpiewać
8 maja - 24 lipca 2011 | Muzeum Narodowe w Poznaniu



od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto