Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plastyk miejski działa już pół roku. Jak przez ten czas zmienił się Poznań?

Justyna Bryske
Justyna Bryske
Pół roku minęło od kiedy funkcję koordynatora ds. estetyki ...
Pół roku minęło od kiedy funkcję koordynatora ds. estetyki ... Tomasz Kuehn
Pół roku minęło od kiedy funkcję koordynatora ds. estetyki wizerunku miasta pełni Piotr Libicki. Przypominamy więc, w jakie działania angażował się przez ostatnie pół roku miejski plastyk Poznania.

Wraz z handlowcami z ul. Taczaka miejski plastyk dba o wygląd kawiarnianej ulicy. O to, żeby ulica stała się przyjazną dla spacerowiczów, siedzących przy stolikach kawiarnianych i dla mieszkańców  - dbali też przedsiębiorcy.

Michał Marcinkowski, przedsiębiorca z Taczaka 20, prowadzi tam kawiarnię od końca lat 90: - Nastąpiła zmiana, która polega szczególnie na tym, że ludzie nauczyli się żyć z przestrzenią ulicy, odpoczywać na niej, spotykać się z przyjaciółmi - mówił w maju.

Życie wróciło na Taczaka. Teraz będzie też przyjemnie "dla oka" W ślad za "życiem" na ulicy Taczaka poszła zmiana jej wizerunku i wyglądu. Pod okiem miejskiego plastyka przedsiębiorcy na ul. Taczaka stawiają gdzieniegdzie drewniane donice, biało-czarne parasole pozbawione znaków firmowych, unikają podestów.

Zmiany jednak nie mogą być sztucznie wprowadzane do miejskiej przestrzeni, co Piotr Libicki wielokrotnie podkreślał: - Ideą przewodnią tamtejszych działań jest to, żeby nadać wyglądowi ulicy wartość estetyczną. Nie zakładamy jednak ujednolicania indywidualnej wartości estetycznej, chcemy żeby ul. Taczaka była jedną wspólną przestrzenią. W Polsce mamy problem z wyczuciem estetyki ulic - oceniał plastyk miejski w maju tego roku.

Niewykluczone, że następną będzie ul. Żydowska czy Stary Rynek. - Działania estetyczne związane z wyglądem Starego Rynku planujemy rozpocząć po remoncie - zapowiadał Piotr Libicki w maju 2014 roku.

Czytaj o zmianach, jakie zaszły na ul. Taczaka: Ruszył sezon na stoliki kawiarniane na powietrzu. "Poznaniacy uczą się z tym żyć"

Szyldy. Wilda na Glanc

Piotr Libicki wpisał się też w dyskusję o poznańskich szyldach. Najpierw Miejska Pracownia Urbanistyczna w 2012 roku promowała estetyczny wygląd szyldów, był też konkurs stowarzyszenia "Ulepsz Poznań" na wzorcowy szyld, konkurs był powtórzony w kolejnym roku. W 2014 roku poznańska architektka i wykładowczyni Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Natalia Regimowicz ukończyła badania dotyczące możliwości aktywizacji urbanistycznej śródmieścia Poznania poprzez poprawę estetyki witryn sklepowych.

Ulepsz Poznań wspólnie z architektką, wykorzystując badania, chicało stworzyć katalog szyldów dla Poznania - zbiór zasad estetycznych dla konkretnej dzielnicy.

Dzisiaj - w 2014 roku - mamy akcję Wilda na Glanc, która zakłada uporządkowanie pod względem estetycznym szyldów w dzielnicy Wildzian. Piotr Libicki jest kordynatorem akcji: - Dopinana jest współpraca ze sponsorem. Testowy przykład przemiany, jakiej mają być poddane kamienice, zrealizowany został na rogu ul. Długiej i Strzałowej (studio Tatuażu) -relacjonuje plastyk miejski.

Czytaj też: Zmienią szyldy na Półwiejskiej? "W Poznaniu panuje wszechobecny chaos wizualny"

Mobilne punkty gastronomiczne

Na wiosnę 2014 roku Piotr Libicki wytypował miejsca, w których mogłyby stanąć punkty gastronomiczne "na kółkach" i ożywić śródmieście.

Czytaj: W centrum miasta staną mobilne punkty gastronomiczne

Reklamy na Arsenale

Plastyk miejski zadbał też w porozumieniu z dyrektorem Piotrem Bernatowiczem o niedopuszczanie reklam na budynku Arsenału. W Poznaniu z nawałem reklam w przestrzeni miasta walczy również Ulepsz Poznań w ramach akcji społecznej "Nie wieszam", rozpoczętej w 2013 roku.

SIM

To plastyk miejski jest też m. in. odpowiedzialny za system informacji miejskiej w przejściu podziemnym przy ul. Matyi, a docelowo podobna estetyka informacji miejskiej pojawić ma się przy rondzie Kaponiera.

Infrastruktura miejska będzie grafitowa

Plastyk miejski określił też nowy kolor dla elementów ulicznej infrastruktury, którym ma być barwa grafitowa. W tym kolorze stoją już ławki i stojaki rowerowe przy odnowionym placyku przy skrzyżowaniu ulic Taczaka/Taylora/Kościuszki.

Piotr Libicki przeprowadzał też m. in. konsultacje na temat przyszłego kształtu terenu Wolnych Torów i współorganizował warsztaty Miasto-Ciasto poświęcone życiu w przestrzeni miasta.

Plany**miejskiego plastyka - ul. Wrocławska**

W pierwszej kolejności plastyk miejski zamierza zabrać się za ul. Wrocławską. - Z nowych działań planuję poprawić funkcjonowanie i estetykę ul. Wrocławskiej i prowadzić lobbing na rzecz ograniczenia znaków drogowych w mieście - mówi Piotr Libicki.

Plastyk miejski zajmie się też katalogowaniem, m. in. miejskich mebli i miejsc na imprezy plenerowe.

Jak Wy oceniacie działalność plastyka miejskiego?

Justyna Bryske

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto