18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańscy dentyści w Kamerunie muszą zastępować szamanów [ZDJĘCIA]

Paulina Rezmer
Poznańscy dentyści w Kamerunie
Poznańscy dentyści w Kamerunie Fundacja Redemptoris Missio
Poznański stomatolog poleci do Afryki leczyć zęby Kameruńczyków. W rejonie Abong Bang pacjenci ustawiają się w kolejki do gabinetów od rana do nocy. Nic dziwnego, bo dentystów jest tylko dwóch.

Krzysztof Gniazdowski, stomatolog z Poznania, leci do Afryki po raz pierwszy. Towarzyszyć mu będzie Konrad Rylski, który wolontariat w Kamerunie odbył dotychczas już czterokrotnie. Rylski jest pomysłodawcą programu Dentysta w Afryce.

Na obszar porównywalny z wielkością województwa wielkopolskiego w Kamerunie przypada tylko dwóch stomatologów. Opieka medyczna jest w Kamerunie bezpłatna, ale pacjenci ponoszą dodatkowe koszty właściwie wszystkiego. Płacą nawet za środki higieniczne, np. za mydło, którym lekarz myje ręce przed rozpoczęciem zabiegu. Odległość od przychodni i cena świadczeń lekarskich sprawiają, że Kameruńczycy nie korzystają z podstawowej opieki stomatologicznej. W XXI wieku nadal leczą się u miejscowych szamanów.

Metody leczenia są różne, od wybijania zębów do okładów z ziół i rozżarzonych węgli. O te ostatnie łatwiej, niż o szczoteczkę do zębów, która dla wielu Kameruńczyków jest prawdziwym skarbem.

- Dzięki sponsorom i zaangażowaniu wolontariuszy wyremontowaliśmy jedyny gabinet stomatologiczny w rejonie Abong Bang - mówi Justyna Janiec-Palczewska, prezes poznańskiej fundacji pomocy humanitarnej Redemptoris Missio. - Było ciężko, bo jedyny serwisant sprzętu medycznego w Kamerunie zmarł zaraz po tym jak nawiązaliśmy z nim kontakt – wspomina Janiec-Palczewska.

Czytaj także: Jak zarabiają studenci? Na korepetycjach!

Wyjazdy stomatologów-wolontariuszy finansowane są przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska Pomoc. Fundacja nieustannie szuka też innych sponsorów.

Fundacja zapewnia wolontariuszom przelot, zakwaterowanie i wyżywienie oraz wszelkie szczepienia. Najkrótszy czas trwania takiej misji to półtora miesiąca, ale wyjechać można nawet na pół roku. Pracy jest dużo, a profesjonalny gabinet tylko jeden. Żeby przyjąć jak najwięcej pacjentów lekarze organizują klinikę obwoźną. Ustawiają krzesło na podwórku - tak wygląda gabinet. I tak od rana do wieczora. Rekord to 70 wyleczonych zębów u 59 pacjentów jednego dnia.

Jak mówi Konrad Rylski, kiedy już raz widziało się ogrom potrzeb związanych z opieką stomatologiczną w Afryce, trudno uwolnić się od chęci niesienia pomocy.

Fundacja Redemptoris Missio przyjmuje zgłoszenia przez cały rok, przy ul. Grunwaldzkiej 86 lub na stronie medicus.amp.edu.pl


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto