Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spoza miasta: W Warszawie przeniosą pomnik Czterech Śpiących

Redakcja
Pomnik Czterech Śpiących - jeden z symboli braterstwa armii polskiej i radzieckiej - mimo kontrowersji musi zostać przeniesiony.

Na czwartkowej sesji rady miasta ma zapaść decyzja o przeniesieniu pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, zwanego przez warszawiaków Czterema Śpiącymi. Monument żołnierzy radzieckich mimo ostetecznej decyzji zostanie na placu Wileńskim, ale wykonawca wnioskuje o przesunięcie go o zaledwie kilka metrów.

Spór o pomnik Czterech Śpiących

Sprawa przesunięcia Czterech Śpiących ciągnie się od wielu miesięcy. Radni Prawa i Sprawiedliwości mieli pretensję do Platformy Obywatelskiej, że zamiast niezależnej decyzji, pytała rosyjki rząd o pozwolenie na korektę pomnika.

Odnośnie nowej lokalizacji pomnika ratusz uzyskał pozytywne opinie stołecznego i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jednak środowiska rosyjskie uważają, że przesunięcie pomnika to bezczeszczenie pamięci żołnierzy Armii Czerwonej.

Budowa II lini metra. Utrudnienia na Pradze

Przesunięcie pomnika jest ważne ze względu na budowę II nitki metra, która rozpoczyna się na Pradze Północ. Plac Wileński lada moment zamieni się w plac budowy. Na skrzyżowaniu Targowej z al. Solidarności powstanie stacja metra Dworzec Wileński. Mieszkańców Pragi czekają jeszcze większe utrudnienia w ruchu. Już w kwietniu wyłączono ruch tramwajowy w rejonie planowenej budowy drugiej linii metra.

Wysadzić Czterech Śpiących?

Po 1989 r. wielokrotnie pojawiały się pomysły rozebrania monumentu. Zamierzano to zrobić m.in. w 2007 r., w związku z planowaną przebudową przystanków tramwajowych. W ub. roku radny PiS Maciej Maciejowski proponował, by stojący na warszawskiej Pradze "koszmarny pomnik sowieckiego okupanta" wysadzić w powietrze jako "relikt słusznie minionej epoki".

Czterech Śpiących na pl. Wileńskim

Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni został odsłonięty jesienią 1945 r. przed siedzibą centralnych władz państwowych, która mieściła się wówczas w dawnym budynku Dyrekcji Kolei Państwowych. Był to pierwszy pomnik, jaki ustawiono w Warszawie po II wojnie światowej.

W dniu odsłonięcia monumentu na cokole stały, wykonane w berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych, gipsowe figury żołnierzy, pomalowane jedynie farbą imitującą brąz. Rzeźby z brązu odlano w 1946 r., w radzieckiej strefie okupacyjnej na terenie Niemiec. W Warszawie pojawiły się rok później.

Napis na cokole pomnika, w języku polskim i rosyjskim, brzmi: "Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego. Pomnik ten wznieśli mieszkańcy Warszawy 1945 r."

Więcej informacji o przesunięciu pomnika Czterech Śpiących już wkrótce.

Źródło: Karolina Eljaszak Przeniesienie Czterech Śpiących. Budowa II linii metra już na Pradze MM Moje Miasto Warszawa

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto