Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Theo Vafidis: Wielkanoc to pieczone jagnię i dobry humor!

Redakcja
theo vafidis
theo vafidis Radek Rakowski
O greckiej Wielkanocy, o przepisach które możemy zaadoptować na polski stół oraz o tym, dlaczego najważniejsza w czasie świąt jest pogoda ducha rozmawiamy z greckim mistrzem kuchni Theo Vafidisem.

Radek Rakowski: Czym się grecka kulinarna Wielkanoc różni od przygotowywanej w Polsce?
Theo Vafidis: Pieczemy takie specjalne ciasto z chałki, oczywiście też są jajka. Jednak gdy wracamy w sobotnie południe z kościoła, to jemy taką zupę majericę. W Polsce się takiej nie da zrobić, ponieważ jest z mięsa, które tutaj nie jest używane, na przykład móżdżka.

Polacy, kiedy są na Wielkanoc w Grecji i próbują tę zupę, to mówią „pyszna jest!”. Tylko jak potem tłumaczysz, co jest w środku, to już nie są tacy zadowoleni. Dalej im smakuje, ale akurat nie ten kawałek mięsa.

Natomiast najważniejsze, co Grecy na Wielkanoc, to pieczemy całe jagnię. Wymaga to dużo cierpliwości, budzimy się o szóstej rano i przez sześć siedem godzin pieczemy. Inaczej nie czuje się Wielkanocy.

Czy takie jagnię musimy specjalnie marynować?

Nie, nic nie marynujemy. To jest tylko zwyczajne, oczyszczone w środku jagnię. Obok mamy oliwę z oliwek i oregano. Czasami musimy jagnię pędzelkiem smarować i nic więcej.

Ale nie wszyscy mają takie warunki, żeby móc jagnię upiec w ogródku..

W Grecji też nie wszyscy mają taką możliwość, ale robimy inaczej – idziesz na pole lub do lasu, gdzie są specjalne miejsca. Ludzie siedzą tam od szóstej rano. Zobaczysz tam 20-25 osób piekących jagnię. Obok mają zawsze jakieś przekąski, sałatę, fetę, uzo – rozmawiają i próbują. A każdy jest specjalistą czy jagnię jest dobre, czy nie. Po sześciu godzinach takiego pieczenia i próbowania z jagnięcia zostaje zazwyczaj połowa.

Czy podobną jagnięcinę możemy przygotować w domu?

Możemy upiec udziec jagnięcy z kością. Nazywa się kleftiko. Specjalnie dla państwa zdradzę ten przepis. Potrzebna będzie folia aluminiowa, udziec jagnięcy, albo gicz z kością lub bez. Do tego masło czosnkowe, którym mięso smarujemy, sól, pieprz, oregano i papryka słodka. W mięsie robimy nacięcie i wkładamy w nie dwa kawałki czosnku. Do tego jeszcze dokładamy ser feta, liść laurowy i ziele angielskie. Wszystko dokładnie owijamy folią i układamy w brytfannie ciasno dwie-trzy sztuki. Całość zalewamy dokładnie wodą. Wstawiamy do pieca na godzinę i 50 minut na 180 stopni. Czasami musimy sprawdzić czy jest woda w środku.

I wtedy możemy już świętować grecką Wielkanoc w Polsce…

Jest jeszcze jedna rzecz, która jest potrzebna na Wielkanoc. To radość i zadowolenie z życia. Mamy Wielkanoc – bardzo fajne święta, a my zaczynamy narzekać, jesteśmy niezadowoleni, że za mało zarabiamy… Od kiedy pamiętam to zawsze za mało zarabiamy. Zarabiasz 2 tysiące kupisz buty za 100, zarabiasz 2,5 – kupisz za 150, i zawsze ci brakuje pieniędzy.

Klimat i atmosfera - to jest najważniejsze. Nie będzie udanych świąt bez dobrego klimatu, dobrego towarzystwa i dobrego humoru. To jest tak samo z restauracją - idziesz dziś do jednej, masz dobry humor i ci smakuje. Idziesz do tej samej restauracji, jesz to samo jedzenie i ci nie smakuje. Bo masz zły humor.

Na Wielkanoc trzeba też być z rodziną. Jestem szczęśliwy, ponieważ w tym roku pierwszy raz do Polski przyjedzie moja siostra. Ostatnie 20 lat nie byłem na Wielkanoc w Grecji, jedziemy tam tylko latem. I tego mi bardzo brakuje. Mam nadzieję, że w przyszłym roku praca mi pozwoli i po raz pierwszy z moimi synami, którzy jeszcze w Grecji na Wielkanoc nie byli, pojedziemy z żoną na grecką Wielkanoc.

Czytaj także:
Poznańskie cukiernie gotowe na Wielkanoc

Święta Wielkanocne bez sernika, babki czy murzynka - niemożliwe. W Poznańskich cukierniach trwa przedświąteczna gorączka.

Śniadanie wielkanocne w kolorach wiosny

Aby podkreślić jego charakter warto zadbać nie tylko o ulubione potrawy świąteczne, ale także odpowiednią oprawę stołu jadalnego, wokół którego zgromadzą się nasi biesiadnicy.

Wielkanocne zakupy: Nie kupuj jajek z lodówki! Sprawdzaj słodycze!

Uważajcie na kupowane na targowiskach słodycze! Wiele z nich nie ma oznaczeń zgodnych z polskim prawem, czyli nie dowiecie się, czy nie zawierają np. alergenów, na które jesteście uczuleni!

Co podać na wielkanocne śniadanie radzi szef kuchni hotelu Sheraton

W hotelowej restauracji dominuje kuchnia fusion, mimo to szef kuchni - Krystian Szopka na wielkanocne śniadanie poleca tradycyjne, wielkopolskie potrawy.

Jak zrobić wielkanocny stroik? (wideo)

Myślisz, jak przygotować świąteczny stroik? Zaprosiliśmy do redakcji siostrę Katarzynę Machut i rzeźbiarza Romualda Łuczko, którzy udzielili krótkiej lekcji. Zobacz wideo.

Jak zrobić pisankę?

Wszyscy, którzy próbowali, wiedzą, że to niełatwe, ale wystarczy znać kilka sposobów, by nawet bez specjalnych talentów już tej Wielkanocy móc poszczycić się własnoręcznie zrobioną i bardzo ładną pisanką.

Jak zrobić batikową pisankę?

To dla wielu osób poważny problem przed Wielkanocą. Dlatego przygotowaliśmy dla was ściągę, jak zrobić batikową pisankę, czyli taką barwioną z pomocą wosku i farbek na zimno.

Pisanka na wiele sposobów - kraszanki, wydrapywanki, oklejanki

Powinny być kolorowe, kunsztownie zdobione, takie, żeby je z dumą pokazywać znajomym, tylko jak takie cuda zrobić? Mamy kilka pomysłów...

Lany poniedziałek z umiarem, bo inaczej będzie mandat!

Za przesadne polewanie innych wodą w drugi dzień świąt można dostać mandat w wysokości nawet 500 złotych.

Wielkanocne stroiki - zdjęciowe inspiracje

Z kawałków wstążki, kilku traw i kolorowej kraszanki mogą wyjść cuda zmieniające wielkanocny stół w dzieło sztuki. Sprawdźcie, jak może wyglądać wielkanocny stroik. Zobaczcie zdjęcia!

Wielkanocne życzenia na e-maila i SMS-a

Wolny czas, stół zastawiony samymi pysznościami i towarzystwo tych, których kochamy - to najczęstsze wyobrażenia Wielkanocy. Ale co by to były za święta bez życzeń! Oto kilka przykładów życzeń do wysłania e-mailem i SMS-em.

Wielkanoc: baba to podstawa!

Kiedyś z ich wielkości wróżono sobie pomyślność, a umiejętność pieczenia była wysoko ceniona u panny na wydaniu. Robiono je w Wielką Sobotę.

Wielkanocne przepisy: Jaja faszerowane na kilka sposobów poleca szef kuchni Deserovni Pałacu Wąsowo

Jajka - ale z okazji Wielkanocy podane inaczej. Specjalnie dla nas Jewgienij Lesnych, mistrz kuchni Deserovni Wąsowo, zdradza kilka sekretów na jaja faszerowane.

Festiwal Kultury Studenckiej ARTenalia
6, 7, 8 maja 2011
Stara Rzeźnia



od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto