Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Transatlantyk: Polska premiera „Drei” Toma Tykwera

Redakcja
drei, trzy, tom tykwer
drei, trzy, tom tykwer mat. prom.
To kolejna polska premiera festiwalu Transatlantyk. Film Toma Tykwera – „Drei” – pokazany zostanie w ramach sekcji „10 Niemieckich Głosów”, prezentującej najnowsze, nagradzane na całym świecie kino, nowe zjawiska, trudne tematy, debiuty.

Tom Tykwer przez ostatnie dziesięć lat robił niemal wyłącznie anglojęzyczne obrazy. Zrealizował „Niebo” według scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza, „Pachnidło: Historię mordercy” na podstawie powieści Patricka Suskinda i hollywoodzki thriller „The International”.


Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki


Transatlantyk
5-13 sierpnia 2011


Teraz Tykwer postanowił wrócić do rodzinnego kraju pracować we własnym języku. W „Drei” przygląda się swojej generacji. Portretuje Berlińczyków, trzydziesto- i czterdziestolatków, którzy są dobrze urządzeni w życiu, ale nie umieją znaleźć szczęścia.

Główna bohaterka Drei, biolog i telewizyjna krytyczka sztuki, zdradza męża ze znajomym lekarzem. Nieświadomy mąż wdaje się w romans z tym samym mężczyzną. Tworzy się dziwny, wrzący od namiętności, miłosny trójkąt.

- Społeczeństwo niemieckie zmienia się –  mówi Tykwer. – Coraz częściej odchodzimy od skostniałych form relacji międzyludzkich, otwieramy się na świeże układy. Kino powinno odzwierciedlać te procesy.

Reżyser, który wsławił się obrazem „Biegnij, Lola, biegnij” pozostaje wierny widowiskowemu kinu. Główne role w Drei grają cenieni niemieccy aktorzy średniego pokolenia: David Striesow, Sebastian Schipper i Sophie Rois, znana ze spektakli Rene Pollescha. W ścieżce dźwiękowej rytmy współczesnej muzyki elektronicznej mieszają się z nagraniami orkiestrowymi, a nawet operowymi.

Codzienne sytuacje reżyser przedstawia w spektakularny sposób - dzieli ekran na niezależne prostokąty, sięga po animację, momentami stylizuje obraz na nagranie na starej, zdartej taśmie, aby chwilę później nasycić kadr feerią ostrych, żywych kolorów. Nie zatrzymuje się nawet przed pokazaniem na ekranie anioła. Jednak niezależnie od efektów specjalnych Drei pozostaje kameralną historią trojga ludzi, którzy próbują ułożyć swoje życie. I chociaż mają świat na wyciągnięcie ręki, nie potrafią znaleźć w nim miejsca dla siebie.

Drei
Niemcy 2010

reżyseria: Tom Tykwer

w rolach głównych: Sophie Rois, Sebastian Schipper, Devid Striesow, Annedore Kleist, Angela Winkler

czas projekcji: 119 min.
Czytaj więcej o festiwalu Transaltantyk:
Festiwal Transatlantyk: Polska premiera “WikiRebels” – dokumentu o WikiLeaks

Festiwal Transatlantyk zaprasza na premierę szwedzkiego dokumentu “WikiRebels” o najbardziej kontrowersyjnej internetowej witrynie świata – WikiLeaks. Film w reżyserii Jespera Huora i Bosse Lindquista pokazany zostanie w sekcji Transatalntyk Docs.

Paul Wesley – gwiazda „Pamiętników wampirów” – ambasadorem festiwalu Transatlantyk

Milionom fanów znany jest jako wampir Stefan Salvatore. Teraz Paul Wesley będzie promował poznański festiwal Transatlantyk.

Festiwal Transatlantyk: Koncert Quantic and his Combo Bárbaro w Delikatesach – oficjalnym klubie festiwalowym!

Po raz pierwszy w Polsce wystąpią Quantic and his Combo Bárbaro – zespół łączący w swojej muzyce tradycję muzyczną Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Zagrają w Poznaniu w ramach festiwalu Transatlantyk

Festiwal Transatlantyk będzie miał dyrektora… kulinarnego!

Wojciech Modest Amaro – mistrz sztuki kulinarnej o międzynarodowej sławie został dyrektorem kulinarnym festiwalu Transatlantyk. Poznański festiwal jest pierwszym w historii kina, który ma takie stanowisko.

Festiwal Transatlantyk: Polska premiera „Snu o Afryce” Ulricha Koehlera

To kolejna polska premiera, która obędzie się w Poznaniu w ramach Transatlantyku! Jako pierwsi zobaczymy „Sen o Afryce” Ulricha Koehlera – film nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszą reżyserię na tegorocznym festiwalu filmowym w Berlinie.

Festiwal Transatlantyk: Polska premiera nowego filmu Sama Garbarskiego

Twórca „Iriny Palm” tym razem zekranizował japońską mangę Jiro Taniguchi, przenosząc jej akcję na francuską prowincję. Polska premiera „Odległej dzielnicy” odbędzie się w Poznaniu w czasie Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk.

Festiwal Transatlantyk 2011: Polska premiera "Poliss"

Film o pracy specjalnej jednostki policji do walki z pedofilią - "Poliss" - zdobył Nagrodę Specjalną Jury tegorocznego 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Obraz w reżyserii Maïwenn Le Besco będzie miał polską premierę w Poznaniu.

Festiwal Transatlantyk: Wykłady, warsztaty, spotkania i dyskusje z wybitnymi twórcami światowego kina

Znamy już nazwiska wykładowców Master Classes – otwartych zajęć o tworzeniu filmów. Do Poznania przyjadą producenci filmowi i muzyczni, reżyserzy, aktorzy, kompozytorzy, scenografowie, projektanci grafiki oraz menadżerowie.

Festiwal Transatlantyk: Retrospektywa Miloša Formana

Filmy jednego z najwybitniejszych twórców kina - Miloša Formana – będą mogli zobaczyć widzowie festiwalu Transatlantyk. Retrospektywa obejmie wszystkie dokumenty i fabuły reżysera tworzone w okresie czeskim, jak też nakręcone po emigracji do USA.

Plakat musi śpiewać
8 maja - 24 lipca 2011 | Muzeum Narodowe w Poznaniu



od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto