Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lektury na weekend: Czysta jak łza, czyli jak sprzątaczka szuka mordercy

Lilia Łada
Lilia Łada
Wszyscy wiedzą, że Lily Bard sprzątała mieszkanie Pardona. Wielu ...
Wszyscy wiedzą, że Lily Bard sprzątała mieszkanie Pardona. Wielu ... Znak literanova
Wszyscy wiedzą, że Lily Bard sprzątała mieszkanie Pardona. Wielu sądzi, że sprzątnęła także jego - tak zaczyna się powieść znanej amerykańskiej pisarki Charlaine Harris "Czysta jak łza".

Książka Czysta jak łza wydana przez Znak to pierwszy z pięciu tomów opowieści o przygodach Lily Bard, mieszkanki niewielkiego miasta Shakespeare, leżącego gdzieś w stanie Arkansas. Ich autorką jest znana amerykańska pisarka kryminałów Charlaine Harris, najbardziej znana polskim czytelnikom i widzom jako autorka bestsellerowej serii o Sookie Stackhouse, kelnerce-telepatce, bohaterce serii Southern Vampire. Na podstawie tych książek powstał serial Czysta krew.

Jednak seria książek o przygodach Lily Bard to zupełnie inny rozdział twórczości pisarki, która od zawsze uwielbiała pisać kryminały. Bohaterka nie ma zdolności ponadzmysłowych jak Sookie i by rozwiązać zagadkę nagłej śmierci, musi polegać wyłącznie na logicznych wnioskach wynikających z ustalonych przez nią faktów. A sprzątaczka, która ma ze względu na wykonywany zawód, nieskrępowany dostęp do wielu domów, może się dowiedzieć zadziwiająco wiele...

Bo Lily Bard, choć z wyróżnieniem ukończyła college i jest naprawdę piękną dziewczyną, zarabia na życie sprzątając w domach mieszkańców Shakespeare. Powodem wyboru takiej pracy jest pewna tajemnicza i wstrząsająca historia z przeszłości dziewczyny. Lily ma nadzieję, że będąc tylko sprzątaczką nikogo w Shakespeare nie zaciekawi na tyle, by zainteresował się jej przeszłością...

Niestety, myli się. Ktoś zabija Pardona Albee, właściciela i zarządcy wielu budynków w okolicy, słynącego z tego, że uwielbiał wyszukiwać cudze sekrety. Wkrótce Lily otrzymuje także tajemnicze przesyłki świadczące jednoznacznie, że ktoś zna jej przeszłość, a w dodatku informacje te wyciekły naprawdopodobniej z posterunku policji...

Kto zabił Pardona i dlaczego chce, by to Lily została uznana za winną jego śmierci? Czy dziewczynie dzięki temu, że sprzątając ma dostęp do wielu sekretów mieszkańców Shakespeare, uda się rozwiązać zagadkę i znaleźć zabójcę? W dodatku na drodze życiowej Lily stają trzej fascynujący mężczyźni i wszyscy są jakoś powiązani z zabójstwem...

Świetnie napisana, wciągająca książka, w której tak naprawdę prawie do ostatniej chwili nie wiadomo, kto zabił. Czyta się ją z zapartym tchem od początku do końca i przy zakończeniu czuje naprawdę denerwujący niedosyt... Na szczęście to dopiero pierwszy z pięciu tomów o przygodach Lily Bard.

Charlaine Harris
Czysta jak łza
tyt. oryg. Shakespeare’s Landlord
tłum. Rafał Śmietana
premiera: 18 maja 2011
seria: Lily Bard
Wydawnictwo: Znak literanova

Przeczytaj także:
Lektury na weekend: Pożeracz snów

Romans, horror, literatura młodzieżowa? Jeśli połączycie te wszystkie gatunki w jeden, otrzymacie „Pożeracza snów” Bettiny Belitz – wciągającą powieść, która niczym "pożeracz czasu" nie pozwoli się od siebie oderwać nim nie skończycie jej czytać.

Lektury na weekend: Oznaki życia, czyli kiedy i jak zakończyć leczenie

"Oznaki życia. Przypadki z intensywnej terapii" to książka ani łatwa, ani przyjemna, ale przeczytać powinien ją każdy i choć przez chwilę zastanowić się, czy szpitalne oddziały intensywnej opieki medycznej służą temu, do czego zostały stworzone.

Lektury na weekend: Barbarzyńcy w północnej Italii

Przed wakacyjnymi wędrówkami warto sięgnąć po książkę Dominiki Długosz, ale nie po to by zastąpiła nam przewodniki. To solidna dawka wiedzy o historii Półwyspu Apenińskiego – niezbędnej dla zainteresowanych czymś więcej niż plażami.

Lektury na weekend: Z ciemnością jej do twarzy

Ari jest piękną nastolatką, niezwykle sprawną fizycznie i… niebezpieczną. Chociaż nie zdaje sobie sprawy ze swoich mocy okażą się one przydatne gdy przyjdzie jej się zmierzyć z wampirami, hybrydami, dawnymi bogami i innymi stworami zamieszkującym Nowy Orlean.

Lektury na weekend: Na poważnie o street arcie

„Street art jako alternatywna forma debaty publicznej w przestrzeni miejskiej” A. Niżyńskiej to próba spojrzenia na nasze życie z graffiti, muralami, happeningami okiem socjologa. Ale czy zgodna z doświadczeniami spoza Warszawy?

Lektury na weekend: Historie o japońskich niesamowitych opowieściach

„Kaidan - japońskie opowieści niesamowite epoki Edo” Marcina Tatarczuka to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych kultura Kraju Kwitnącej Wiśni. Nawet tą przetworzoną przez amerykańską popkulturę.

Lektury na weekend: "Jutro" stworzysz własne zasady życia

Wartka utrzymana w formie retrospekcji narracja, żywa i dynamiczna akcja – nic dziwnego, że powieść stała się bestsellerem nie tylko w rodzimej Australii, ale także Austrii, Szwecji, Niemczech i USA. Czy tak samo stanie się w Polsce?

Lektury na weekend: Osama bin Laden miał słabość do luksusowych samochodów

W poniedziałek rano cały świat obiegła informacja o śmierci Osamy Bin Ladena. Tymczasem my chcemy zachęcić Was do lektury książki, dzięki której będziecie mogli lepiej poznać świat założyciela Al-Kaidy.

Lektury na weekend: Ale kosmos! - fascynująca opowieść o wstydliwej stronie pozaplanetarnych wypraw

Wydawać by się mogło, że nasza wiedza o kosmicznych podróżach powinna być choć trochę zbliżona do rzeczywistości. Po lekturze książki „Ale kosmos!” autorstwa Mary Roach trzeba ją jednak bardzo zweryfikować.

Plakat musi śpiewać
8 maja - 24 lipca 2011 | Muzeum Narodowe w Poznaniu



od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto