Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lektury na weekend: Billy Wilder. Mistrz kina z Suchej Beskidzkiej

Redakcja
Billy Wilder. Mistrz kina z Suchej Beskidzkiej
Billy Wilder. Mistrz kina z Suchej Beskidzkiej Wydawnictwo Trio
O tym, że Billy Wilder, reżyser między innymi wielkich hollywoodzkich hitów filmowych z Marylin Monroe, urodził się w Suchej Beskidzkiej, wciąż wie niewiele osób.

Książka pod redakcją Kamili Żyto i Marcina Pieńkowskiego Billy Wilder. Mistrz kina z Suchej Beskidzkiej to jedna z niewielu polskich publikacji poświęconych wielkiemu amerykańskiemu reżyserowi. To zbiór dziewięciu prac poświęconych Wilderowi – część z nich odkrywa losy jego rodziny, która z Suchej Beskidzkiej wyemigrowała do Wiednia, część poświęcona jest twórczości reżysera.

Dzięki książce poznajemy polskie korzenie Wildera oraz jeszcze istniejące ślady w Suchej Beskidzkiej, ale także możemy przeanalizować filmy, które Wilder zrealizował w Wiedniu a potem w Hollywood. Dziś już niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkie kontrowersje budziły niektóre z nich – zwłaszcza te, opisujące czasy II wojny światowej i czasy zaraz po niej.

Billy Wilder to także mistrz komizmu i dowcipu. Doskonale znamy „Słomianego wdowca” czy „Pół żartem, pół serio”. Każdy kinoman świetnie rozpoznaje jego mroczne kryminały spod znaku noir – „Podwójne ubezpieczenie” czy „Bulwar Zachodzącego Słońca” oraz rewelacyjne portrety amerykańskiego społeczeństwa, jak „Garsoniera”.

W końcu to dzięki niemu Marylin Monroe stała się symbolem seksu, a Walter Matthau i Jack Lemmon – najsłynniejszą komediową parą w historii kina.

Teraz możemy dowiedzieć się znacznie więcej o współtwórcy potęgi Hollywood – o europejskim emigrancie, urodzonym w Suchej Beskidzkiej Billym Wilderze.

Billy Wilder. Mistrz kina z Suchej Beskidzkiej
Redakcja: Kamila Żyto, Marcin Pieńkowski
Wydawnictwo Trio
Wydanie: I
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-7436-267-2

Liczba stron: 208

Cena det. 29,00 zł

Przeczytaj także:
Lektury na weekend: Miastowi. Slow food i aronia losu

Książki Anny Kamińskiej nie należy czytać jednym tchem. Trzeba ją sobie powoli dawkować, powracać do niej po kilku dniach przerwy. Wtedy smakuje najlepiej!

Lektury na weekend: Dziewczyna, która pływała z delfinami

Krytycy porównują powieść Sabiny Berman z „Forrestem Gumpem” – jednak robią tym samym krzywdę „Dziewczynie, która pływała z delfinami”.

Lektury na weekend: Jutro 2. W pułapce nocy

Pamiętacie bohaterów pierwszej części sagi „Jutro”? To młodzi ludzie, którzy wybrali się na piknik w górach, a po powrocie stwierdzili, że wszyscy mieszkańcy ich miasteczka zniknęli. Teraz poznajemy ich dalsze losy.

Lektury na weekend: Wojciech Zembaty – Koniec pieśni (konkurs)

Polska fantasy ma się bardzo dobrze! „Koniec pieśni” to jedna z najlepszych książek gatunku – wciągająca, trzymająca w napięciu i przede wszystkim – pełna magii.

Lektury na weekend: Ryszarda Horowitza widzenie Poznania

Niezwykły album fotografii autorstwa Ryszarda Horowitza trafił już na księgarskie półki. Oglądamy w nim widoki Poznania jakiego nie znamy – bo przetworzone w wyobraźni twórcy uliczki, place i budynki tworzą nowe, często zaskakujące obrazy.

Lektury na weekend: Niewinność zagubiona w deszczu

Eduardo Mendoza - hiszpański mistrz pióra znowu w natarciu! „Niewinność zagubiona w deszczu” bawi, wzrusza i fascynuje lekkością formy. I możesz ją wygrać w naszym konkursie!

Lektury na weekend: Kolory tamtego lata, czyli opowieść o miłości w Toskanii (konkurs)

Eliana wyszła za mąż za przystojnego i zamożnego Włocha. Ma udanego synka, mieszka w pięknej piętnastowiecznej will w Toskanii i ma wszystko z wyjątkiem... miłości. Czy uda jej się ją odnaleźć?

Lektury na weekend: Czysta jak łza, czyli jak sprzątaczka szuka mordercy

Wszyscy wiedzą, że Lily Bard sprzątała mieszkanie Pardona. Wielu sądzi, że sprzątnęła także jego - tak zaczyna się powieść znanej amerykańskiej pisarki Charlaine Harris "Czysta jak łza".

Lektury na weekend: Pożeracz snów

Romans, horror, literatura młodzieżowa? Jeśli połączycie te wszystkie gatunki w jeden, otrzymacie „Pożeracza snów” Bettiny Belitz – wciągającą powieść, która niczym "pożeracz czasu" nie pozwoli się od siebie oderwać nim nie skończycie jej czytać.

Lektury na weekend: Oznaki życia, czyli kiedy i jak zakończyć leczenie

"Oznaki życia. Przypadki z intensywnej terapii" to książka ani łatwa, ani przyjemna, ale przeczytać powinien ją każdy i choć przez chwilę zastanowić się, czy szpitalne oddziały intensywnej opieki medycznej służą temu, do czego zostały stworzone.

Lektury na weekend: Barbarzyńcy w północnej Italii

Przed wakacyjnymi wędrówkami warto sięgnąć po książkę Dominiki Długosz, ale nie po to by zastąpiła nam przewodniki. To solidna dawka wiedzy o historii Półwyspu Apenińskiego – niezbędnej dla zainteresowanych czymś więcej niż plażami.

Lektury na weekend: Z ciemnością jej do twarzy

Ari jest piękną nastolatką, niezwykle sprawną fizycznie i… niebezpieczną. Chociaż nie zdaje sobie sprawy ze swoich mocy okażą się one przydatne gdy przyjdzie jej się zmierzyć z wampirami, hybrydami, dawnymi bogami i innymi stworami zamieszkującym Nowy Orlean.

Lektury na weekend: Na poważnie o street arcie

„Street art jako alternatywna forma debaty publicznej w przestrzeni miejskiej” A. Niżyńskiej to próba spojrzenia na nasze życie z graffiti, muralami, happeningami okiem socjologa. Ale czy zgodna z doświadczeniami spoza Warszawy?

Lektury na weekend: Historie o japońskich niesamowitych opowieściach

„Kaidan - japońskie opowieści niesamowite epoki Edo” Marcina Tatarczuka to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych kultura Kraju Kwitnącej Wiśni. Nawet tą przetworzoną przez amerykańską popkulturę.

Lektury na weekend: "Jutro" stworzysz własne zasady życia

Wartka utrzymana w formie retrospekcji narracja, żywa i dynamiczna akcja – nic dziwnego, że powieść stała się bestsellerem nie tylko w rodzimej Australii, ale także Austrii, Szwecji, Niemczech i USA. Czy tak samo stanie się w Polsce?

Lektury na weekend: Osama bin Laden miał słabość do luksusowych samochodów

W poniedziałek rano cały świat obiegła informacja o śmierci Osamy Bin Ladena. Tymczasem my chcemy zachęcić Was do lektury książki, dzięki której będziecie mogli lepiej poznać świat założyciela Al-Kaidy.

Lektury na weekend: Ale kosmos! - fascynująca opowieść o wstydliwej stronie pozaplanetarnych wypraw

Wydawać by się mogło, że nasza wiedza o kosmicznych podróżach powinna być choć trochę zbliżona do rzeczywistości. Po lekturze książki „Ale kosmos!” autorstwa Mary Roach trzeba ją jednak bardzo zweryfikować.




od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto